35 Views

 

Ejder Hâkimi Kassadin, Ejder Hâkimi Rakan, Ejder Hâkimi Fiora, Ejder Hâkimi Vayne ve Prestij Ejder Hâkimi Rakan 10 Ocak 2024 saat 22.00’de çıkıyor.

1. MEVSİM BAŞLANGICI

 

2024 Dereceli Sezonu’na hoş geldiniz! Yılın ilk mevsimini 10 Ocak’ta dereceli sıraların açılmasıyla birlikte bu yamada başlatacağız! Dereceli sıraların kapanması hakkındaki önceki yama notunda yer alan ayrıntıları kaçırdıysanız okumaya devam edebilirsiniz.2024 Sezonu – 1. Mevsim, LA1 ve NA1 sunucuları hariç 10 Ocak 2024 saat 12.00’de başlıyor. Bu iki sunucunun yerel saatle başlangıçları şöyle:

 • LA1: 10 Ocak 2024 saat 09.00
 • NA1: 10 Ocak 2024 saat 07.00

 

Sunucu Saat Dilimi Yerel Saatle Sezon Başlangıcı
OC1 Avustralya Doğu Yaz Saati (AEDT) 10 Ocak 2024 saat 12.00
JP1 Japonya Standart Saati (JST) 10 Ocak 2024 saat 12.00
KR1 Kore Standart Saati (KST) 10 Ocak 2024 saat 12.00
RU Moskova Standart Saati (MSK) 10 Ocak 2024 saat 12.00
EUN1 Orta Avrupa Saati (CET) 10 Ocak 2024 saat 12.00
TR1 İstanbul, Türkiye’deki saat dilimi (GMT+3) 10 Ocak 2024 saat 12.00
EUW1 Greenwich Saati (GMT) 10 Ocak 2024 saat 12.00
BR1 São Paulo, Brezilya’daki saat dilimi (GMT-3) 10 Ocak 2024 saat 12.00
LA2 Buenos Aires, Arjantin’deki saat dilimi (GMT-3) 10 Ocak 2024 saat 12.00
LA1 Merkezi Standart Saati (CST) 10 Ocak 2024 saat 09.00
NA1 Pasifik Standart Saati (PST) 10 Ocak 2024 saat 07.00
PH Filipin Standart Saati 10 Ocak 2024 saat 12.00
VN Çinhindi Saati (GMT+7) 10 Ocak 2024 saat 12.00
SG Singapur Standart Saati (GMT+8) 10 Ocak 2024 saat 12.00
TH Çinhindi Saati (GMT+7) 10 Ocak 2024 saat 12.00
TW Taipei Standart Saati (GMT+8) 10 Ocak 2024 saat 12.00

 

Sezon geçişi geçmiştekilere benzer bir süreçte ilerleyecek. Önce dereceli sıralar birkaç saatliğine devre dışı olacak ve 14.1 Yaması çıktığı gibi devreye girecek. Birkaç saat sonraysa da 1. Mevsim resmen başlayacak! Dereceli sıra devre dışıyken oynadığınız dereceli karşılaşmalar, yeni sezondaki ilerlemenizde geçerli sayılmayacak.Sunucu aktarımları sezonun bitmeden önce devre dışı kalacak ve tüm sezon sonu ödülleri dağıtıldıktan sonra yeniden etkinleştirilecek.

2023 SEZONU: 2. MEVSİM DERECELİ ÖDÜLLERİ

 

Ödül almaya hak kazananlara 2023 Sezonu – 2. Mevsim için Şanlı Tryndamere kostümünü armağan ediyoruz! Son dönemlerde yayınladığımız Geliştiricilerden videolarından birinde de bahsetmiştik ama yineleyelim: Bu kostüm biraz gecikeceği için hemen değil, birkaç yama içinde hesabınıza eklenecek. Her mevsim için özel bir kostüm tasarlamak istiyoruz. Bu yüzden 2. mevsime katılanların 1. mevsime katılanlardan farklı bir ödül kazanabilmeleri için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bu kostümlerin çıkacağı yamanın notlarında yeniden bu konudan bahsedeceğiz. Şimdilik hedefimiz 14.4 Yaması ancak bir değişiklik olması durumunda sizi haberdar edeceğiz.Ödüllerin kalanı (Ayrıntılı bilgi için Dereceli Ödülleri başlıklı Destek makalesine göz atabilirsiniz.) 14.2 Yaması’nda gönderilmiş olmalı.

Geçtiğimiz yıl, bu değişiklikleri kaçırma ihtimalinize karşılık bu yamada çıkacak olan Hiçlik değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıracak bir geliştirici yazısı yayınlamıştık. /geliştir: Kediler, Vadi Mekaları ve Yeni Baron makalemize buradan ulaşabilirsiniz! Bu değişikliklerin son hallerini nasıl aldıklarıyla VEYA Vadi’nin Alameti’nin kaderini belirlemek için 11 sevimli kedinin güçlerini birleştirmesi fikriyle ilgileniyorsanız yazımıza mutlaka göz atın!
Not: Hiçlik Etkinliği dahil değildir.

HİÇLİK KURTÇUKLARI, HİÇLİK KENELERİ VE HİÇLİK’İN AÇLIĞI

Baron çukurunun yeni sakinleriyle tanışın: Hiçlik Kurtçukları ve Hiçlik Keneleri. 2024 Sezonu’nda Vadi’ye teşrif eden bu Hiçlik yaratıkları, oyundaki ilk Vadi’nin Alameti’nin yerini alan harita hedefleri. Hiçlik Kurtçuklarındaki hedefimiz ejderha güçlendirmesinin zamanla artan tehdidine karşılık bir koridor ittirme alternatifi oluşturup bunun tüm koridorlarda daha eşitçe geçerli olmasını sağlamaktı. Ayrıca oyunculara aşamalı ve oyun boyu kalıcı olacak bir güç sağlamak da istedik. Çünkü Kabuklu daha anlık bir güç sağlıyor ve hatta bazen koridor aşamasını doğrudan bitirebiliyor. Diğer yandan tek seferde birden fazla kurtçuk belirdiği için koridorunu ittiren orta veya üst koridor oyuncuları, bir destansı harita hedefini tamamen temizlemek için gereken zamanı harcamak zorunda kalmadan bir tanesini kesip koridorlarına dönebilecekler. Gelin, artık ayrıntılara geçelim.

 • Oyunun 5. dakikasında 3 adet Hiçlik Kurtçuğu ortaya çıkar.
 • Her Hiçlik Kurtçuğu çatışmadayken 12 saniyede bir 4 Hiçlik Kenesi çağırır.
 • Hiçlik Kurtçukları her oyun bir kere yeniden çıkabilir. Ayrıca her birinin 4 dakikalık bireysel bir dirilme süresi olduğu için dilerseniz hepsi yerine birini kesip gidebilirsiniz.
 • Kesilen Hiçlik Kurtçukları yakınlarındaki diğer Hiçlik Kurtçuklarına %25 Azami Can + 10 saniye içinde azalarak kaybolan ve eksik canın %25’ine eşdeğer miktarda kalkan kazandırır.
 • Bir Hiçlik Kurtçuğu kesmek oyuncuya ve takım arkadaşlarına bir Hiçlik’in Açlığı yükü kazandırır. Bu güçlendirme, tetiklenme harici saldırılarınızın yapılara 4 saniye boyunca ilave gerçek hasar vermesini sağlar. Bu hasar, yük başına her 0,5 saniyede bir yakın dövüşçüler için 4, menzilliler için 3 olacak şekilde kesilen Hiçlik Kurtçuğu miktarına bağlı olarak artar.
 • Takımınız bu güçlendirmede 5 yüke ulaştığında kulelere saldırırken size destek olması için bir Hiçlik Kenesi çağırırsınız (15 saniye bekleme süresi). 6 yüke ulaştığınızda çağrılan Hiçlik Kenesi sayısı 2’ye çıkar. Oyuncular tarafından çağrılan Hiçlik Keneleri %40 daha az olan canları ve %50 daha fazla olan hareket hızları hariç yakın dövüşçü minyonlarla aynı niteliklere sahip olurlar.
 • Hiçlik Kurtçukları oyunun başlamasının üstünden 13:45 dakika (veya Hiçlik Kurtçukları çatışmadaysa 13:55 dakika) geçtiğinde Vadi’nin Alameti’ne yer açmak için yok olurlar.
 • Destansı alt etme ödüllerini yalnızca her bir grubun kesilmesine katkıda bulunduğunuz ilk Hiçlik Kurtçuğu kazandırır. Örneğin Cho’Gath ilk grupta kestiği ilk Hiçlik Kurtçuğu’ndan bir destansı canavar yükü, daha sonra ikinci gruptan kestiği bir Hiçlik Kurtçuğu’ndan da ikinci destansı canavar yükünü kazanabilir (*5. dakikada beliren Hiçlik Kurtçukları ilk grup, onlar kesildiğinde yerlerini alanlar da ikinci grup sayılır.).

HİÇLİK KURTÇUKLARI

 • Can: 250 (oyunda geçen dakika başına +250)
 • Saldırı Gücü: 10 (oyunda geçen dakika başına +2,5)
 • Saldırı Hızı: 0,5
 • Zırh: 0
 • Büyü Direnci: 0
 • Hareket Hızı: 350
 • Saldırı Menzili: 500
 • Deneyim: 75 (4. seviyenin* üstündeki seviye başına +%2) (*Bu seviye oyundaki şampiyonların seviyelerinin ortalamasının yuvarlanmış halidir.)
 • Alt Edildiğinde Kazandırdığı Altın: Kesen oyuncuya 20 Altın + Kesen oyuncu da dahil oyuncu başına 10 Altın

HİÇLİK KENELERİ (HİÇLİK KURTÇUKLARI TARAFINDAN ÇAĞRILDIKLARINDA)

 • Can: 20 (oyunda geçen dakika başına +40)
 • Saldırı Gücü: 6 (oyunda geçen dakika başına +0,5)
 • Saldırı Hızı: 2
 • Zırh: 0
 • Büyü Direnci: 0
 • Hareket Hızı: 420
 • Saldırı Menzili: 125
 • Deneyim: 0
 • Alt Edildiğinde Kazandırdığı Altın: Kesen oyuncuya 1 Altın

YENİLENEN VADİ’NİN ALAMETİ

Vadi’nin Alameti geri döndü, hem de Hiçlik Kurtçuklarından esinlenen yepyeni bir görünümle! Ama bu değişiklik makyaj tazelemekten ibaret değil. Çünkü bunlar Vadi’nin Alameti’nin kaputunun… Pardon, kabuğunun altına kadar iniyor!

 • Siz veya bir takım arkadaşınız Vadi’nin Alameti’ni çağırdığında herhangi bir oyuncu Kabuklu’ya sağ tıklayarak onu sürebilir. Oyuncu, Vadi’nin Alameti’ne binmek için yoğunlaşırken herhangi bir yöne sağ tıklayarak onun hangi yöne hücum edeceğini seçebilir. Hücum esnasında oyuncular, Sion ultisine benzer bir şekilde Vadi’nin Alameti’nin hücumunu yönlendirebilir.
 • Vadi’nin Alameti çağrıldığında bir hücum yükü kazanır. Oyuncu Vadi’nin Alameti’ne bindiğinde veya kimse üstünde değilken Vadi’nin Alameti bir kuleye hücum ettiğinde bu yük tüketilir. Vadi’nin Alameti, yakınlarında bir kule veya inhibitör yıkılırsa bir hücum yükü daha kazanır. Bu yük ve bekleme süresi Vadi’nin Alameti’nin can göstergesinde görüntülenir.
 • Hücum en fazla 14 saniye sürer ve 150 Hareket Hızıyla başlayıp 5 saniye boyunca artarak en fazla 600 Hareket Hızına ulaşır. Bu hız, bir rakip kulesine doğru hücum ederken %75 artar. Bir yapıya veya yüzey şekline temas edildiğinde hücum sona erer, Vadi’nin Alameti’nin canı %66 azalır ve oyuncu hücum yönünün tersine doğru 200 birim (+ oyuncunun saldırı menzilinin %75’i) fırlatılır. Vadi’nin Alameti’nin hücumu yıkılmamış bir kuleye isabet ederse fırlatma mesafesi artarak 700 (+ oyuncunun saldırı menzilinin %75’i) olur.
 • Oyuncu Vadi’nin Alameti’ni rakiplerin üstüne sürerse isabet alan rakipler 250 Gerçek Hasar alır ve havaya savrulur.
 • Oyuncu Vadi’nin Alameti’ni bir rakip yapıya doğru sürerse o yapı fazladan 2000 (+ ortalama şampiyon seviyesine bağlı olarak 0-750) Hasar alır, kuleye saldırması için 5 (+ kullanıcının Hiçlik’in Açlığı yük miktarı) Hiçlik Kenesi çağrılır ve oyuncu geçici bir kalkan kazanır.
 • YENİVadi’nin Alameti artık son saldırdığı rakipten aldığı hasarı %50 azaltan Baron’un Dehşeti’ne sahip.
 • Güçlendirilmiş Dönüş: Alamet’in Gözü’ne sahip şampiyon gözü kullanana veya gözün süresi bitene dek Güçlendirilmiş Dönüş’ü kullanabilir ⇒ Vadi’nin Alameti’nin kesilmesine katkıda bulunan tüm takım arkadaşları bir kereliğine Güçlendirilmiş Dönüş’ü kullanabilir
 • Paylaşmak Güzeldir: Yakınında bir şampiyon yoksa Vadi’nin Alameti kuleden ve kule barikatlarından kazandığı tüm altını kendisini çağıran oyuncuya kazandırır ⇒ Vadi’nin Alameti kuleden ve kule barikatlarından kazandığı tüm altını kendisini kesen şampiyonların hepsine kazandırır
 • YENİOtomatik Kullanım: Süresi bittiğinde Alamet’in Gözü otomatik kullanılır ve yoğunlaşma süresi olmadan Vadi’nin Alameti’ni çağırır. Süre bittiğinde şampiyonunuz katledilmiş halde olursa Vadi’nin Alameti takımınızın başlangıç platformunda belirir.

Vadi’nin Alameti (Not: Değişmedi.)

 • Can: Seviyeye bağlı olarak 7125-14.250
 • Saldırı Gücü: Seviyeye bağlı olarak 99,5-250
 • Saldırı Hızı: 0,4
 • Zırh: 60
 • Büyü Direnci: 50
 • Hareket Hızı: 325
 • Saldırı Menzili: 250
 • Deneyim: Seviyeye bağlı olarak 306-320
 • Alt Edildiğinde Kazandırdığı Altın: Kesen oyuncuya 100 Altın + 100 Yerel Altın

HİÇLİKDOĞAN GÖZCÜ, KORKABUK VE… YAMPİRİ YENGEÇ?

Baron Nashor 20. dakikada Vadi’ye geldikten sonra ortaya çıkan Mavi Gözcü ve Kızıl Korkabuklar, Hiçlikdoğan Gözcü ve Hiçlikdoğan Korkabuk biçiminde belirip %30 daha fazla cana sahip olacak. Bu dönüşüm onları daha dayanıklı hale getirecek. Bu canavarları kesmek için daha çok çaba sarf etmeniz gerekse de buna değecek! Hiçlikdoğan Gözcü’yle Hiçlikdoğan Korkabuk’u kestiğinizde (dirilmeyi bekleyen takım arkadaşlarınız hariç olmak üzere) tüm takımınız ilgili güçlendirmeyi kazanacak.Gözcü ve Korkabuk demişken mavi güçlendirme ve kırmızı güçlendirme de değişikliklerden nasiplerini alıyor! (Not: Bu düzenlemeler hem temel Gözcü ve Korkabuk hem de Hiçlikdoğan versiyonları için geçerli.)

 • Sezgi Sorgucu (Mavi Güçlendirme): 5/10/15/20 Yetenek Hızı  10 Yetenek Hızı
 • Közden Sorguç (Kırmızı Güçlendirme): 1/4/6/11. seviyelerde %0,5/1/3/5 Azami Can Yenilenmesi  1/4/6. seviyelerde %0,5/1/3 Azami Can Yenilenmesi
 • Bu güçlendirmeler Hiçlikdoğan olduklarında güçlendirme sahibini katleden rakibe aktarılmazlar. Bunun sebebi herkesin her zaman güçlendirmelere sahip olmasından kaynaklanacak karışıklıklara mani olmak.

Her güncelleme Hiçlik temalı olacak değil ya, Gözcü ile Korkabuk için farklı bir güncellememiz daha var! 2. ejder kesilip Elemental Vadi belirlendikten sonra ortaya çıkan Ejderî Gözcü ve Korkabuk’a da merhaba deyin. Hiçlikdoğan versiyonlarının aksine bunların ejderî olmaları için yeniden doğmalarına gerek yok!

 • Ejderî Gözcü ve Korkabuk kesildiklerinde hem onları kesen şampiyon söz konusu güçlendirmeyi kazanacak (Güçlendirme değişmedi.) hem de dirilme konumlarında bu güçlendirmenin bir kopyası ortaya çıkacak. Yalnızca bir güçlendirme takım arkadaşlarıyla paylaşılabiliyor. Diğerininse çantasında ormancı eşyası bulunan bir takım arkadaşı tarafından alınması gerek (Mevcut haliyle aynı.).
 • 20. dakikanın ardından kesilen Ejderî Korkabuk ve Gözcü, bu kez Hiçlikdoğan versiyonlarıyla yeniden belirecek.
 • Mavi ve kırmızı güçlendirme paylaşma mekanikleri artık ormancı eşyasının ilerlemesine bağlı değil.

Benzer şekilde 20. dakikadan sonra ortaya çıkan Yampiri Yengeçler de Hiçlikdoğan biçiminde belirecek. Bu yengeçleri kestiğinizde çevredeki tüm şampiyon ve totemleri açığa çıkaran devasa bir Keşif Çiçeği etkisi tetiklenecek. Keşif Çiçeği’nde olduğu gibi bu etkiyle açığa çıkan tüm totemlerin canı 1’e düşecek.

BARON NASHOR

Kambersiz düğün, Baron Nashor’suz Hiçlik temalı değişiklikler olur mu hiç? Baron Nashor’a bir görsel güncelleme getireli epey olmuştu ama bu seferki güncellememizde bir değil, tamı tamına üç yeni ve dehşet verici biçim yer alıyor! Soldan sağa tanıştıralım: Kadim Göz Baron, Avcı Baron ve Hükümran Baron.Baron çatışması oyun çıktığı günden bu yana bizimle fakat bu çatışma, son dönemlerde oyuncular tarafından her açıdan optimize edildiği için biraz tekdüze bir hal aldı. Ayrıca birincil destansı canavarımız olarak zamanla demode kaldı çünkü biz bu canavarın görenlere “İşte destansı canavar dediğin böyle olur!” dedirtmesini istiyoruz. Bu uğurda amacımız Baron’u görsel açıdan güncelleyip yeni yüzey şekilleri ve yetenekler vasıtasıyla çatışmasını da tazelemek. Böylece bu çatışmada yeni baştan ustalaşmak ve oyuna yeniden adapte olmak gerekecek.

Baron Nashor’un her bir biçiminin kendisine has bir yeteneği olacak. Ayağınızı ona göre denk alın!

 • Avcı Baron: Baron yakınındaki her bir rakibin üstüne yıldırım çağırır. 0,7 saniyenin ardından yıldırımlar düşmeye başlar. Her düşen yıldırım 0,1 saniyelik gecikmeye yol açar. Yıldırımlar hedeflerinin mevcut canlarının %15’ine eşdeğer miktarda hasar verir.
 • Kadim Göz Baron: Baron, 2200 birim mesafe dahilinde görebildiği en uzak iki rakibe doğru yarıklar oluşturur. Bu yarıklar 3 saniye sürer ve ilk isabet ettiklerinde 150 Büyü Hasarı, sonraki her isabet başına da 50 Hasar verirler.
 • Hükümran Baron: Baron uzanır ve 1,5 saniyenin ardından koni şeklinde bir alandaki tüm rakipleri tutar, 300 birim çeker ve onlara 75 Büyü Hasarı verir.

Baron Nashor

 • Can: 11.400 (oyunda geçen dakika başına +180)
 • Saldırı Gücü: 350 (ortaya çıkmasından itibaren geçen dakika başına +10) (Not: Saldırı gücü en fazla 520 olabilir.)
 • Saldırı Hızı: 0,625
 • Zırh: 120
 • Büyü Direnci: 70
 • Hareket Hızı: 300
 • Saldırı Menzili: 955
 • Deneyim: Çatışmaya katılan herkese 600 + yakındaki takım arkadaşlarına paylaştırılacak şekilde 800
 • Alt Edildiğinde Kazandırdığı Altın: Kesen oyuncuya 25 Altın + tüm takım arkadaşlarına 300 Altın

BARON YÜZEY ŞEKLİ ÇEŞİTLERİ

 

Baron’a Görsel ve Oynanış Yenilemesi getirdiğimizden bu yana Baron çatışması aşağı yukarı aynı kaldı. Dolayısıyla Baron çatışmasının farklı oyunlarda farklı ilgi çekici noktalara sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Baron’un hâlâ eğlenceli ve ilgi çekici bir harita hedefi olduğunu düşünüyoruz fakat zaman içinde oyuncular Baron’u kesmenin sırrını çözdüler. Yani bu çatışma eskisi kadar eğlenceli değil. Bu değişiklikle beraber oyunlar arasında çeşitlilik olacağı için artık her oyunda Baron çukurundan nasıl faydalanabileceğinizi planlamanız gerekecek.

Avcı Baron Çukuru

Bu, temel Baron çukuru. Zaten bozuk olmadığı için pek kurcalamadık. Bu çukurda sahip olduğu yeni yeteneği toplu duran rakipleri cezalandırdığı için aranızda boşluklar bırakmaya çalışın.


Hükümran Baron Çukuru

Temel çukurun farklı bir çeşidi. Bu varyasyonda rakiplerle çatışmadan kaçmak da gafil avlanmak da daha kolay. Bu çukurda sahip olduğu yeni yeteneği tek bir tarafta toplanmayı daha az cazip kılmak için dip dibe duranları cezalandırıyor.


Kadim Göz Baron Çukuru

Bu çukur şu ankinden en farklı olanı. Bu varyasyonda Baron’a nehir tarafından saldırmak çok daha riskli çünkü burada farklı saldırı ve kaçış açıları bulunuyor. Bu çukurda sahip olduğu yeni yeteneğinin menzili epey uzun. Bu yetenek, boş alanların bir kısmını kontrol altına alıp kullanıma kapatıyor.

Kaçırdıysanız geçen yıl yüzey şekli değişikliklerini derinlemesine inceleyen /geliştir: 2024 Sezonu Harita Değişiklikleri geliştirici yazısını yayınlamıştık. Bu değişikliklere nasıl ulaştığımızı merak ediyorsanız onu okumanızı tavsiye ederiz!Bu sezon gelecek harita değişiklikleri ile birkaç farklı hedefimiz var. En temel hedefimiz koridorları her iki tarafın oyuncuları için daha adil kılmak. Kırmızı ve mavi tarafların çok farklı avantajları var. Bu avantajlar baskınların nasıl atıldığı, savaşların nasıl döndüğü, oyuncuların çalılara veya nehre karşı kendilerini nasıl konumlandırdıkları gibi şeyleri etkiliyor. Bu farklılıklar yine olacak ama azalacak. Mesela kırmızı tarafın üst koridor oyuncusu koridorunu iterken eskisi kadar açıkta kalmayacak. Böylece şampiyon seçiminde kırmızı tarafa denk geldiğinizde sırf oyuna tutunabilmek için koridor aşamasında güvenli olan bir şampiyon seçmek zorunda kalmayacaksınız.

İkincil hedefimiz ise tekli koridorları ormancılardan ve genel olarak haritada dolaşmayı seven şampiyonlardan biraz daha güvende tutmak. Erken safha baskınları çoğu zaman olması gerekenden etkiliydi. Fakat her koridorun değişikliklerinin biraz farklı bir sebebi vardı. Hadi bunlara beraber bakalım.

ÜST TARAF

Üst koridorda bir yanda oyuncuların koridordayken harita üzerinde daha fazla etki sahibi olup oyunun gidişatına katkı sağlama isteği, diğer yanda ise koridorun özellikle de erken safhalarda diğer rollerden önemli derecede daha az etkilenmesi gibi bir durum var. Çoğu oyuncuya göre üst koridor ormancının (veya üst seviye beceri düzeylerinde haritada gezinen desteklerin) merhametine bağlı ve epey önde olmadığınız takdirde galibiyete bir katkı sağlayamıyor.Teke tek savaşların öne çıkabilmesi için diğer koridorların erken safhalarda üst koridoru etkileyebilme potansiyelini bu değişikliklerle birlikte önemli ölçüde azaltıyoruz. Ama bu yine de ormancının asla baskın yapamayacağı anlamına gelmiyor. O yüzden gözünüz açık olsun. Ayrıca üst koridor çalısını nehrin ortasındaki tek bir çalıya çeviriyoruz, böylece taraflardan birine daha fazla avantaj sağlamayacak ve bu çalının kontrolünü ele almak da daha önemli olacak. Şu anda toteminizi nehir çalısının dışına yerleştirmek çoğu zaman en doğru karar ve kısmen öyle olmaya da devam edecek fakat bu yeni çalı ideal totem yerleştirme noktasına daha yakın ve baskınlarda eskisine kıyasla daha küçük bir rol oynuyor.

Üst koridordaki ormancı etkisinin bir uzantısı da erken safhalarda serbest bırakılan Vadi’nin Alameti. Vadi’nin Alameti çoğunlukla üst koridorda kullanılıyor (Sonuçta inine en yakın olduğu yer orası.) ve tüm olası koridor aşamasını altüst ediyordu. Yengeç ilah için kule dediğin nedir ki? Kabuklu genelde kuleleri yerle bir edip oyunda koridor aşaması diye bir şey bırakmıyor ve ormancının seçtiği oyuncunun anında yüksek miktarda altın kazanmasına sebep oluyordu. Bunun sonucu olarak iki taraftaki üst koridor oyuncusunun da koridor aşamasının bu kadar erken bitmesinden memnun olmadığını sıkça gözlemliyorduk. Gerideki oyuncu tamamen oyundan düşüyor, öndeki oyuncu da aldığı üstünlüğü sürdüremiyor. Vadi’nin Alameti’nin çıkışını erteleyerek koridor aşamasının ileri safhalarındaki kaosun üst koridor deneyimi üstündeki etkisini epey azaltıyoruz. Harita hedeflerinde açılan bu boşluğu doldurmak için gelen Hiçlik Kurtçuklarıyla amaçlarımızdan birisi de üst koridor oyuncularının erken safhalarda üst taraftaki harita hedeflerinde daha fazla söz sahibi olması. Ayrıca üst taraftaki harita hedeflerini takımın başarısı için eskiye kıyasla daha etkili kılıp erken safhalarda öne geçmenin takım için daha çok anlam ifade etmesini sağlayacağız. Hiçlik Kurtçuklarından daha detaylı bahsedeceğiz ama genel olarak üst koridor oyuncularına dış unsurlardan daha güvende bir koridor sunmayı ve koridorun takım galibiyeti için daha önemli olmasını amaçlıyoruz.

ORTA

Orta koridor da biraz farklı amaçlarla benzer değişiklikler aldı. Şu anda baskınlara açık ara en müsait olan koridor bu. Aynı zamanda kendini koruma yetenekleri olmayan ve pek de hareketli olmayan şampiyonlar için de son derece güvensiz. Oyuncular da yıllar geçtikçe bunu iyice kanıksadı. Orta koridorda daha aktif şampiyonlar kendilerine yer bulmaya başladıkça ve ormancılar hareketsiz büyücüleri cezalandırmanın ne kadar kolay olduğunu öğrendikçe Zyra, Brand ve Karthus gibileri bu koridorda tutunamaz oldu.Yapılan değişikliklerin asıl amacı, orta koridoru bu tarz büyücüler için daha güvenli hale getirmek. Orta koridoru büyücüler için elverişli kılarak bu sınıfa yeniden anlamlı bir rol verebileceğiz. Hedefimiz kesinlikle suikastçıları koridordan atmak değil, sadece ormancılarla başa çıkmakta zorlanan hareketsiz büyücüler için burayı daha uygun hale getirmek. Şu ana kıyasla daha az olsa da hâlâ baskınlara açık olacaklar.

Orta koridorda yaptığımız bir diğer değişiklikse haritada dolaşan şampiyonlara biraz daha güvenli yollar sunmak. İki taraftaki oyuncular da nehre ve hatta ziyaret edecekleri koridora giderken daha risksiz yolları tercih edebilecek. Aynı sebeplerden orta koridorun çalısını da biraz geriye iteceğiz. Orta koridor oyuncularının bir rakibi görmesi ile bu rakibin onlara zarar verebilecek bir menzile girmesi arasındaki zaman dilimini yaklaşık %20 artırıyoruz. Bu değişikliğin erken safha baskınlarının gücünü azaltıp hareketsiz şampiyonlara çok daha fazla güvenlik sağlamasını bekliyoruz.

Temelinde orta koridor, ormancılara veya yan koridorlara biraz yardım etmeyi gerektiren bir koridor. LoL’ün mevcut durumunda güvenli bir şekilde haritada gezinemeyen orta koridor oyuncuları, rolün hakkını veremiyormuş gibi hissediyor. Tüm bu değişikliklerle hedefimiz, şampiyonlar için orta koridora uygunluk gereksinimlerini azaltıp koridorda özellikle de hareketsiz büyücüler olmak üzere daha geniş bir şampiyon yelpazesine imkân tanımak. Kesinlikle hiçbir şampiyonu rolünden etme gibi bir amacımız yok ve özellikle de başta bu değişikliklerden faydalanıp çok baskı kurabilecek, aktif kararlar verebilen büyücüleri düşünerek bunlara ek dengelemeler de getireceğiz.

ALT TARAF

Alt koridor, görünürde daha ufak değişiklikler alacak fakat bunların oldukça etkili olmasını bekliyoruz. Tıpkı üst koridor gibi burada da koridor girişlerinde bir eşitlik sağlayıp çalı konumlarını iki tarafta da aşağı yukarı aynı yapacağız.Bu değişikliklerin sonucunda alt kırmızı ormandan geçen yeni bir baskın yolu ortaya çıkacak ve bu yaptığımız en riskli harita değişikliklerinden biri. Her yerde baskınların etkilerini azaltırken alt koridorda biraz artıracağız. Koridor deneyiminin hâlâ makul ve keyif verici olduğundan emin olmak adına haritanın bu kısmını dikkatlice takip edeceğiz. Görüş elde edildiğinde saldırılara yanıt vermek için daha fazla zaman tanıyan ve hatta nehirden biraz daha geç hareket edilmesini sağlayan ejder çukurunun oluşturduğu ilave mesafe artık olmadığı için alt koridorun kırmızı tarafı mavi tarafla karşılaştırıldığında eskiye kıyasla daha savunmasız bir durumda olacak.

Bu yeni baskın yoluna nehirden erişim, nispeten daha kolay olduğundan bu yolun üçlü çalısındaki görüş için mücadele etmek de daha zor olacak. Haritanın dengelemesi zor bir kısmı olduğu için değişiklikleri yakından gözlemleyeceğiz. Nehirdeki çalının merkezini ele geçirmek de artık eskiye kıyasla daha önemli olacak çünkü burası artık hem nehrin daha içerisinde hem de taraflardan biri için çok daha avantajlı değil.

Fakat totem yokken bu çalı kırmızı tarafın alt koridoruna baskın yapmak için çok daha kötü bir seçenek olacak. Nehirdeki çalı şu anda koridora neredeyse serbest geçiş sağlıyor. Alt koridorun kırmızı tarafının baskın potansiyeli ile ilgili endişeleri azaltmak için bu çalının sunduğu avantajı azaltıyoruz. Bu yeni çalı özellikle alt koridorunuzu en beklenmedik baskınlardan korumak için kırmızı üçlü çalıya nehirden erişimi engelliyor.

ORMAN

Son olarak yaptığımız koridor değişikliklerini desteklemek ve ejder ile Baron savaşlarını daha ilginç kılmak için ormanın geometrisinde de düzenlemeler yaptık. Şu anda canavarın tam karşısındaki önemli geçit noktalarını veya nehrin ve ormanın daha içerisindeki daha küçük geçit noktalarını kullanarak bu destansı canavar savaşlarına ulaşmak nispeten kolay.Bu son değişikliklerle yalnızca bir geçit noktasına yoğunlaşmaktan ziyade çatışmaları birden fazla geçit noktasına taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca bu savaşların oynanışını genel olarak değiştirmek istiyoruz zira bu alanda her şey oturmuş durumda ve oyuncular bu makroya epey alışkın. Böylece mücadeleler iki taraf için de daha adil hissettirecek çünkü şu an genelde harita hedefiyle kolayca çatışmaya girip geri çekilebilen takıma avantaj sağlıyor.

Ayrıca iki takımın da ormana dahil olmayan güvenli ikincil yolları olacağı için bu düzenlemeler haritada gezinmeyi de kolaylaştıracak. Sonuç olarak hedefimiz ormancıların özellikle de erken safha baskınlarını daha zor hale getirmek ama bunların oyun üzerindeki etkilerini tamamen kaybettirmemek.

Ejderler bu yamayla getirdiğimiz yüzey şekli değişiklikleri doğrultusunda ortaya çıkan veya kaybolan duvarlarla daha uyumlu olsun diye onlarda da birtakım düzenlemeler yapıyoruz. Dağ ve Okyanus Ejderleri için birkaç küçük duvarla çalının yerini değiştirmek de bunlara dahil.Ancak Vadi’nin dört bir yanında duvar oluşturmak için epey vakit harcadıktan sonra Alev Ejderi’nin haritada neden olduğu değişiklikleri yeniden değerlendirerek şunlarda karar kıldık:

 • YENİArtık Alev Korları haritanın rasgele yerlerinde küçük gruplar halinde beliriyor. Belirme konumlarının kaybeden takıma yakın olmasının ihtimali daha yüksek. Bir Alev Koru aldığınızda kısa süreliğine hareket hızı artışı ve bir Alev Koru yükü kazanırsınız.
 • YENİAlev Korları yük başına 0,3 Yetenek Hızı kazandırır. Katledildiğinizde en fazla 5 Alev Koru yükü koruyabilirsiniz. Diğer yüklerinizin bir kısmı yere düşer, geri kalanıysa yok olur. Oyunculardan düşen Alev Korları alındığında hareket hızı artışı sağlamaz.
 • KALDIRILDIAlev Vadisi artık Vadi’deki herhangi bir duvarı yok etmiyor.

 

Bu yenilemeyi Alev Vadisi’nin oynanış bakımından en az ilgi çekici Vadi türü olduğuna yönelik geribildirimler doğrultusunda gerçekleştirdik. Bunun Hextech Vadisi’yle yeni Kimya Vadisi’nde olduğu gibi yüzey şekli değişikliklerinin ötesinde özellikler sunan, daha ilgi çekici haritalar oluşturmamıza yardım edeceğini umuyoruz. Bununla birlikte değişikliklerin nasıl bir etkiye sahip olacağını ve oyuncuların düşüncelerini yakından takip edeceğiz.

Hwei

Taban zırhı arttı.

Oyuncular hâlâ Hwei’i öğrenme aşamasında olsa da özellikle onun düşük kazanma oranının acısını çeken takım arkadaşlarının hatırına onu biraz güçlendirmeye karar verdik. Uzun vadede Hwei’in aslında iyi bir konumda veya belki biraz fazla güçlü olduğunu düşünüyoruz. Ama sonuçta bu yama haziran ayını değil, ocak ayını ele alıyor. Performansını takip etmeye ve gerektiği takdirde düzenlemeler yapmaya devam edeceğiz.


Taban nitelikler

 • TABAN ZIRH: 18 ⇒ 21

Sihirdar Vadisi’ne gelen harita güncellemesiyle birlikte baskın yapmak genel anlamda zorlaşacağı için baskın yapmaya bel bağlayan şampiyonların işler yolunda gitmediğinde orman kamplarını da temizleyebilmelerini istiyoruz. Ormanı epey hızlı temizleyen şampiyonlarla (Graves ve Karthus gibi) daha yavaş temizleyen şampiyonların (neredeyse her tank) arasındaki farkı azaltmak için orman yoldaşlarının hasar katkılarını düzenliyoruz. Yoldaşların verdiği yüzdelik ilave hasar, söz konusu destansı canavarlar olunca işe yaramıyor. Dolayısıyla yoldaşların destansı canavarlara verdiği hasarın artmaması için önceki yamadaki saniye başına hasara aşağı yukarı denk düşen yeni bir hasar sınırı ekliyoruz.Buna benzer tüm değişikliklerde olduğu gibi her bir ormancının eşit bir güçte olacağının garantisini veremiyoruz. Üstelik yamanın geri kalanının da şampiyonların güç seviyelerini değiştireceği kesin. Orman kampı temizleme deneyimi kötü hissettirirse bu değerleri yeniden ele alacağız. Fakat şimdilik bu değişiklikler, orta safhalarda orman kampı temizlemesi yavaş kaldığı için oyuna katılmakta zorlanan şampiyonların daha hızlı kamp temizleyeceği anlamına gelmeli.

 • ŞAMPİYONLARIN DESTANSI OLMAYAN CANAVARLARA YÖNELİK İLAVE HASARI: %42 ⇒ %25
 • ORMAN YOLDAŞININ SANİYE BAŞINA HASARI: 15,5 (+%10 İlave SG) (+%12 YG) (+%20 İlave Zırh) (+%20 İlave Büyü Direnci) (+%3 İlave Can) Gerçek Hasar ⇒ Seviyeye bağlı olarak 20-90 (+%10 İlave SG) (+%12 YG) (+%20 İlave Zırh) (+%20 İlave Büyü Direnci) (+%3 İlave Can) Gerçek Hasar
 • YENİORMAN YOLDAŞININ DESTANSI CANAVARLARA YÖNELİK HASARININ SINIRI: Seviyeye bağlı olarak 16-40

14.1 Yaması itibarıyla resmi olarak ihtişamlı eşyaları LoL’den kaldırıyoruz. İhtişamlı eşyaları neden kaldırdığımızı merak ediyorsanız buradan Oynanış Gündemi makalemizi inceleyebilir ya da eşya sistemi güncellemesinin sebebini ve mantığını öğrenmek istiyorsanız buradan /geliştir: 2024 Sezonu Eşya Değişiklikleri geliştirici yazısına göz atabilirsiniz!Özet geçmek gerekirse bu güncellemeyle mevcut ihtişamlı eşyaları efsanevi eşyalara dönüştürerek güç düzeylerini azaltmayı ve eskiden ihtişamlı olan eşyaları daha güçsüz hale getirerek her şampiyonun sunduğu eşsiz oynanışı ön plana çıkarabilmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra suikastçılara erken safhalarda güçlü eşyalar vermek ya da büyücülerin altınla güçlenme oranını arttırmak gibi çeşitli yollarla her sınıfı yeterince destekleyebilmeyi ve genel olarak eşyaların kazandırdığı yetenek hızını azaltarak kullanılan her yeteneği oyuncular için daha özel kılmayı istiyoruz.

Sizinle aşağıdaki engin eşya açıklaması denizinin öteki tarafında görüşürüz! (Not: Tüm ihtişamlı eşya pasifleri kaldırıldı.)

Kaldırılan eşyalar: Parçalanmış Kraliçe’nin Tacı, Hepbuz, Sömüren Bakış, Uğursuz Koruma ve Kronometre/Hassas Kronometre

Vadiyaran

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Lanetli Maske + Şeytani Külliyat + 800 Altın
 • 80 Yetenek Gücü
 • 15 Yetenek Hızı
 • 350 Can
 • HİÇLİK UĞURSUZLUĞU: Rakip şampiyonlarla çatışmada geçirdiğiniz her saniye için %2 İlave Hasar verirsiniz (en fazla %10). Azami güce ulaştığınızda %10 (menzilli şampiyonlar için %6) Mutlak Sömürü kazanırsınız.
 • HİÇLİK ZERKİ: İlave canınızın %2 kadarını yetenek gücü olarak kazanırsınız.
 • Mutlak sömürü güncellendi: Mutlak sömürü sizi verdiğiniz hasarın belli bir oranına eşdeğer miktarda iyileştirir. Minyon ve canavarlara karşı etki düzeyi azalarak %20 olur. Ayrıca mutlak sömürü, yoldaş ve alan etkili saldırılarla verilen hasarın tamamı kadar iyileştirir.

Habaset

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kayıp Cilt + Şeytani Külliyat + 700 Altın
 • 80 Yetenek Gücü
 • 20 Yetenek Hızı
 • 600 Mana
 • TAHKİR: 20 Ulti Hızı kazanırsınız.
 • HASET SİSİ: Ultinizle bir rakip şampiyona hasar vermek rakibin bulunduğu konumu 3 saniyeliğini yakarak her saniye 60 (+%6 YG) Büyü Hasarı verir ve rakibin büyü direncini rakip yanan alanda bulunduğu sürece seviyeniz başına 1 azaltır. (Not: Etkinin yarıçapı, en fazla 550 olmak üzere verilen hasara bağlı olarak 250 (+2^(Verilen Hasar/100)) kadar artar.)

Luden’in Emaneti

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kayıp Cilt + Hextech Alternatörü + 700 Altın
 • 90 Yetenek Gücü
 • 20 Yetenek Hızı
 • 600 Mana
 • DOLDUR: En fazla 6 kez birikecek şekilde 3 saniyede bir Atış yükü kazandırır.
 • ATEŞLE: Hasar veren yetenekler tüm Atış yüklerini tüketerek hedefe ve yük başına yakındaki bir rakibe daha fazladan 40 (+%8 YG) Büyü Hasarı verir. Menzilde yeterli sayıda hedef yoksa kalan her Atış yükü için birincil hedefe verilen hasarı %35 etkili olacak şekilde tekrarlar.

Yıldırım Asası

 • TOPLAM BEDEL: 2900 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hextech Alternatörü + Ruh Yeli + 950 Altın
 • 100 Yetenek Gücü
 • 10 Büyü Nüfuzu
 • %5 Hareket Hızı
 • PASİF – YILDIRIM YAĞMACISI: Bir şampiyona 3 saniye içinde azami canının %35’ine eşdeğer miktarda hasar vermek ona Yıldırım Asası etkisini uygular ve kullanıcıya 2 saniyeliğine %25 Hareket Hızı kazandırır. Bu etkinin 30 saniyelik bir bekleme süresi vardır.
 • PASİF – YILDIRIM ASASI: 2 saniye sonra hedefe yıldırım çarpar ve hedef seviyeye bağlı olarak 120-260 (+%40 YG) Büyü Hasarı alır. Hedef yıldırım çarpması sonucunda veya yıldırım çarpmadan önce katledilirse çevresindeki geniş bir alanı etkileyecek şekilde anında patlar ve size 30 Altın kazandırır.

Hextech Füzekemer

 • TOPLAM BEDEL: 2500 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hextech Alternatörü + Alazcevher + 600 Altın
 • 60 Yetenek Gücü
 • 300 Can
 • 15 Yetenek Hızı
 • AKTİF – SES PATLAMASI: Hedef yöne atılarak 175 (+%15 YG) Büyü Hasarı veren büyü atışları fırlatırsınız. Bu etkinin 40 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Lanetli Maske

 • TOPLAM BEDEL: 1300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kuvvet Kitabı + Yakut Kristal + 500 Altın
 • 35 Yetenek Gücü
 • 200 Can
 • PASİF – DELİLİK: Rakip şampiyonlarla çatışmada geçirdiğiniz her saniye için %2 İlave Hasar verirsiniz (en fazla %6).

Hextech Alternatörü

 • TOPLAM BEDEL: 1100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kuvvet Kitabı + Kuvvet Kitabı + 300 Altın
 • 50 Yetenek Gücü
 • PASİF – BÜYÜLÜ ATIŞ: Bir şampiyona hasar vermek seviyenize bağlı olarak fazladan 50 ila 125 Büyü Hasarı verir. Bu etkinin 40 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Liandry’nin Eziyeti

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Lanetli Maske + İnfilak Değneği + 850 Altın
 • 90 Yetenek Gücü
 • 300 Can
 • PASİF – EZİYET: Yeteneklerle hasar vermek rakipleri 3 saniyeliğine yakarak onlara her saniye azami canlarının %2 kadarına eşdeğer miktarda büyü hasarı verir.
 • PASİF – CEFA: Rakip şampiyonlarla çatışmada geçirilen her saniye için %2 İlave Hasar kazandırır (en fazla %6 İlave Hasar).
 • CANAVARLARA YÖNELİK SANİYE BAŞINA HASAR SINIRI: 100 ⇒ 50

Ufukgetiren

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hextech Alternatörü + Şeytani Külliyat + 700 Altın
 • 90 Yetenek Gücü
 • 20 Yetenek Hızı
 • PASİF – HİPER ATIŞ: Şampiyonlara yeteneklerle 700 menzilden uzak bir mesafeden hasar vermek onları 6 saniyeliğine açığa çıkarır. Hiper Atış’la açığa çıkarılan rakiplere %10 daha fazla hasar verirsiniz.
 • PASİF – UFUK: Bir rakibi Hiper Atış’la açığa çıkarmak bu rakibin 1200 menzil yakınındaki diğer tüm rakip şampiyonları 2 saniyeliğine açığa çıkarır. Bu etkinin 30 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Maceracının Pazubendi

 • TOPLAM BEDEL: 1600 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kuvvet Kitabı + Kuvvet Kitabı + Dokuma Zırh + 500 Altın
 • 45 Yetenek Gücü
 • 25 Zırh
 • AKTİF – ZAMANI DURDUR: Yalnızca bir defaya mahsus kullanarak 2,5 saniyeliğine hasar görmez ve hedef alınamaz hale gelirsiniz. Ancak bu sırada başka herhangi bir eylemde bulunamazsınız. (Kullanıldıktan sonra Parçalanmış Pazubent’e dönüşür.)

Makber Çiçeği

 • TOPLAM BEDEL: 2850 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Felaket Mücevheri + Şeytani Külliyat + 850 Altın
 • 60 Yetenek Gücü
 • 10 Yetenek Hızı
 • %30 Büyü Nüfuzu
 • PASİF – ÖLÜMDEN GELEN YAŞAM: Bir rakip şampiyona hasar verdikten sonra onu 3 saniye içinde alt etmek, o konumda takım arkadaşlarınızı 50 (+%50 YG) Can iyileştiren bir iyileştirme haresi oluşturur. Bu etkinin 60 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Gölgealev

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Aşırı Büyük Sopa + Hextech Alternatörü + 850 Altın
 • 120 Yetenek Gücü
 • 10 Büyü Nüfuzu
 • PASİF – KOR ÇİÇEĞİ: Büyü hasarı ve gerçek hasar, canı %35 değerinin altındaki rakiplere kritik vuruş yapar ve %20 daha fazla hasar verir. Zamanla verilen hasar ve yoldaş etkileri için bu miktar artarak %30 olur.

Kuvvet Kitabı

 • BEDEL: 435 Altın ⇒ 400 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 20 ⇒ 20 (değişmedi)

İnfilak Değneği

 • BEDEL: 435 Altın ⇒ 850 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 20 ⇒ 45

Aşırı Büyük Sopa

 • BEDEL: 1250 Altın (değişmedi)
 • YETENEK GÜCÜ: 60 ⇒ 70

Zhonya’nın Kumsaati

 • BEDEL: 3000 Altın ⇒ 3250 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Aşırı Büyük Sopa + Yeşil Bariyer + 50 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 80 ⇒ 120
 • ZIRH: 45 ⇒ 50
 • YETENEK HIZI: 15 ⇒ 0
 • ÖZEL PASİF – ZAMANI DURDUR: Değişmedi

Banshee’nin Duvağı

 • BEDEL: 2600 Altın ⇒ 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Aşırı Büyük Sopa + Yeşil Bariyer + 50 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 80 ⇒ 120
 • BÜYÜ DİRENCİ: 45 ⇒ 50
 • YETENEK HIZI: 15 ⇒ 0
 • PASİF – FESHET: Bir sonraki rakip yeteneğini engelleyen bir büyü kalkanı kazandırır. Bu etkinin 30 saniyelik bir bekleme süresi vardır. Şampiyonlardan hasar almak, eşyanın bekleme süresini yeniden başlatır.

Yeşil Bariyer

 • TOPLAM BEDEL: 1000 Altın ⇒ 1800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kuvvet Kitabı + Kuvvet Kitabı + Büyüsavar Pelerin + 550 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 20 ⇒ 40
 • BÜYÜ DİRENCİ: 25 ⇒ 30
 • PASİF – FESHET: Bir sonraki rakip yeteneğini engelleyen bir büyü kalkanı kazandırır. Bu etkinin 60 saniyelik bir bekleme süresi vardır. Şampiyonlardan hasar almak, eşyanın bekleme süresini yeniden başlatır.

Başmelek Asası

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Aşırı Büyük Sopa + Alazcevher + Tanrıça’nın Gözyaşı + 550 Altın ⇒ Kayıp Cilt + Şeytani Külliyat + Tanrıça’nın Gözyaşı + 500 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 70 ⇒ 80
 • YETENEK HIZI: 10 ⇒ 20
 • MANA: 500 ⇒ 600
 • PASİF – HAŞMET: İlave mananın %1 kadarına eşdeğer miktarda yetenek gücü sağlar.
 • PASİF – MANA YÜKLEMESİ: Hedeflere yetenek isabet ettirmek bir yük tüketir ve 5 İlave Mana kazandırır. Hedef şampiyonsa ilave ikiye katlanır. Bu eşya en fazla 360 Mana sağlayabilir ve bunu yaptığında Seraph’ın Şefkati’ne dönüşür. Her 8 saniyede bir Mana Yüklemesi kazandırır (en fazla 5).
 • Bu eşya 360 İlave Mana sağladığında Seraph’ın Şefkati’ne dönüşür.

Seraph’ın Şefkati

 • YETENEK GÜCÜ: 70 ⇒ 80
 • YETENEK HIZI: 10 ⇒ 20
 • MANA: 860 ⇒ 1000
 • KALDIRILDI CAN: 200 ⇒ 0
 • PASİF – HAŞMET: İlave mananın %2 kadarına eşdeğer miktarda yetenek gücü sağlar.
 • PASİF – CAN SİMİDİ: Canınızı %30’un altına düşürecek miktarda hasar aldığınızda 3 saniyeliğine 250 (+%20 Mevcut Mana) Kalkan sağlar. Bu etkinin 90 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Rabadon’un Şapkası

 • TOPLAM BEDEL: 3600 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Aşırı Büyük Sopa + Aşırı Büyük Sopa + 1100 Altın (değişmedi)
 • YETENEK GÜCÜ: 120 ⇒ 140
 • ÖZEL PASİF – SİHİRLİ ESER: Yetenek gücünüzü %40 arttırır ⇒ Yetenek gücünüzü %35 arttırır

Hiçlik Değneği

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın ⇒ 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Felaket Mücevheri + İnfilak Değneği + 850 Altın ⇒ Felaket Mücevheri + İnfilak Değneği + 1050 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 65 ⇒ 80
 • BÜYÜ NÜFUZU: %40 (değişmedi)

Asırlık Sopa

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın ⇒ 2600 Altın
 • EŞYA TARİFİ: İnfilak Değneği + Antik Dönüştürücü + Kuvvet Kitabı + 215 Altın ⇒ İnfilak Değneği + Antik Dönüştürücü + 550 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 60 ⇒ 50
 • CAN: 400 ⇒ 350
 • MANA: 400 ⇒ 300
 • Bu eşya 60 saniyede bir 20 Can, 20 Mana ve 4 Yetenek Gücü kazanır. Bu etki 10 defaya kadar birikerek toplamda 200 Can, 200 Mana ve 40 Yetenek Gücü sağlar. Azami yük sayısına ulaştığında bir seviye atlarsınız.
 • PASİF – ANTİK DÖNÜŞÜM: Şampiyonlardan alınan azaltma etkilerinden önceki hasarın %7’si kadar mana, harcanan mananın %25’i kadar can yeniler. Kullanım başına ve saniyede en fazla 20 Canla sınırlıdır.
 • KALDIRILDI Antik Dönüşüm’le yenilenen her 200 Can veya Mana için 3 saniye içinde azalarak kaybolacak şekilde %35 İlave Hareket Hızı kazanırsınız.

Antik Dönüştürücü

 • TOPLAM BEDEL: 1300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Yakut Kristal + Safir Kristal + 550 Altın
 • CAN: 300 ⇒ 350
 • MANA: 300 ⇒ 300
 • PASİF – ANTİK DÖNÜŞÜM: Şampiyonlardan alınan azaltma etkilerinden önceki hasarın %7’si kadar mana, harcanan mananın %25’i kadar can yeniler. Kullanım başına ve saniyede en fazla 20 Canla sınırlıdır.

Lich Boğan

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın ⇒ 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Pırıltı + Ruh Yeli + Şeytani Külliyat + 550 Altın ⇒ Pırıltı + Hextech Alternatörü + Ruh Yeli + 150 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 85 ⇒ 100
 • YETENEK HIZI: 15 (değişmedi)
 • İLAVE HAREKET HIZI: %8 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – BÜYÜLÜKILIÇ: Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek taban saldırı gücünüzün %75’ine eşdeğer miktarda (+ %50 Yetenek Gücü) fazladan büyü hasarı verir ⇒ Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek taban saldırı gücünüzün %100’ü + %50 Yetenek Gücü’ne eşdeğer miktarda fazladan büyü hasarı verir
 • YENİ Büyülükılıç artık bekleme süresinde değilken %50 Saldırı Hızı kazandırıyor.

Nashor’un Dişi

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın ⇒ 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Nişancı Yayı + İnfilak Değneği + Şeytani Külliyat + 750 Altın ⇒ Nişancı Yayı + İnfilak Değneği + Şeytani Külliyat + 550 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 100 ⇒ 90
 • YETENEK HIZI: 15 (değişmedi)
 • SALDIRI HIZI: %50 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – ICATHİA ISIRIĞI: Değişmedi

Morellonomikon

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın ⇒ 2200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Bilinmezlik Küresi + Hextech Alternatörü + Kuvvet Kitabı + 715 Altın ⇒ Bilinmezlik Küresi + Şeytani Külliyat + 500 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 90 (değişmedi)
 • YENİ YETENEK HIZI: 15
 • KALDIRILDI BÜYÜ NÜFUZU: 10 ⇒ 0
 • KALDIRILDI CAN: 200 ⇒ 0
 • ÖZEL PASİF – İLLET: Değişmedi

Kaldırılan eşyalar: Kaniçen, İlahsindiren, Gümüşgöl Şafağı ve Demirdiş Kırbacı

Omurgakıran

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tünelci + Kuyruk Tüyü + Kazma + 125 Altın
 • 65 Saldırı Gücü
 • 350 Can
 • %5 Hareket Hızı
 • PASİF – KAPTAN: Şampiyonlara ve destansı canavarlara yönelik her beşinci normal saldırı, taban saldırı gücünüzün %140’ına (menzilli şampiyonlar için %70’ine) eşdeğer miktarda (+ azami canın %3,5’i kadar) ilave fiziksel hasar verir. Bu miktar yapılara karşı artarak %400/%200 (+ azami canınızın %7’si) ilave fiziksel hasar olur.
 • PASİF – YAĞMACI EKİP: Yakındaki dost kuşatma minyonlarıyla süper minyonlar seviyeye bağlı olarak 20-135 (menzilli şampiyonlarda seviyeye bağlı olarak 10-68) İlave Zırh ve Büyü Direnci kazanır.

Mahvolmuş Kralın Kılıcı

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Vampirî Asa + Kazma + Nişancı Yayı + 725 Altın
 • 40 Saldırı Gücü
 • %25 Saldırı Hızı
 • %8 Can Çalma
 • PASİF – SİSİN AĞZI: Saldırılar rakibin mevcut canının %12 (menzilli şampiyonlar için %9) kadarına eşdeğer miktarda fazladan fiziksel hasar verir.
 • PASİF – GÖLGELERİN PENÇESİ: Bir rakip şampiyona yönelik ilk normal saldırınız onu 1 saniyeliğine %30 yavaşlatır (15 saniye bekleme süresi vardır).

Ağırkan

 • TOPLAM BEDEL: 1100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Yakut Kristal + Uzun Kılıç + 350 Altın
 • 15 Saldırı Gücü
 • 200 Can
 • PASİF: Bir birime saldırmak 2 saniyeliğine 20 Hareket Hızı sağlar.

Kararma

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kazma + Uzun Kılıç + Caulfield’ın Savaş Çekici + 800 Altın
 • 70 Saldırı Gücü
 • 15 Yetenek Hızı
 • PASİF – BATMAZ AY: Bir şampiyona 1,5 saniye içinde 2 farklı saldırı veya yetenek isabet ettirmek azami canın %8/%4 kadarına eşdeğer miktarda ilave fiziksel hasar verir. Ayrıca 2 saniyeliğine yakın dövüşçü şampiyonlar için 160 (+%40 İlave SG) veya menzilli şampiyonlar için 80 (+%20 İlave SG) Kalkan kazandırır (6 saniye bekleme süresi vardır).

Shojin’in Mızrağı

 • TOPLAM BEDEL: 3300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kazma + Alazcevher + Caulfield’ın Savaş Çekici + 525 Altın
 • 55 Saldırı Gücü
 • 500 Can
 • 20 Yetenek Hızı
 • PASİF: Ulti dışı yetenekleriniz 15 Yetenek Hızı kazanır.
 • PASİF: Yetenek isabet ettirmek yük kazandırır. Yetenekleriniz yük başına %3 daha fazla hasar verir.

Vahşi Hydra

 • TOPLAM BEDEL: 3450 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tiamat + Caulfield’ın Savaş Çekici + Vampirî Asa + 200 Altın
 • 70 Saldırı Gücü
 • 20 Yetenek Hızı
 • %10 Can Çalma
 • AKTİF – VAHŞİ HİLAL: 450 birim yakındaki rakiplere toplam saldırı gücünüzün %100’üne eşdeğer miktarda fiziksel hasar verirsiniz. Bu hasar can çalma uygular. Bu etkinin 10 saniyelik bir bekleme süresi vardır.
 • PASİF – BİÇ: Saldırılar isabet alan hedefin 350 birim yakınındaki diğer birimlere saldırı gücünüzün %40’ına (menzilli şampiyonlar için %20’sine) eşdeğer miktarda hasar verir.

Haşmetli Hydra

 • TOPLAM BEDEL: 3350 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tiamat + Yakut Kristal + Alazcevher + 900 Altın
 • 30 Saldırı Gücü
 • 450 Can
 • 20 Yetenek Hızı
 • PASİF – HEYBETLİ MUHAFIZ: Normal saldırılar isabet halinde hedefe azami canın +%1,5’i (menzilli şampiyonlar için +%0,75’i) kadar ilave fiziksel hasar ve koni şeklinde bir alandaki diğer rakiplere azami canın +%3’ü (menzilli şampiyonlar için +%1,5’i) kadar ilave fiziksel hasar verir. Biçme hasarı yapılara da uygulanır.
 • AKTİF – HİLAL: Sonraki saldırınızda Biç etkisi hedefinize azami canın %6’sı (menzilli şampiyonlar için %3’ü) kadarına eşdeğer miktarda ilave fiziksel hasar, şok dalgası da azami canın %9’u (menzilli şampiyonlar için %4,5’i) kadarına eşdeğer miktarda ilave fiziksel hasar verir.

Tiamat

 • TOPLAM BEDEL: 1250 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + Uzun Kılıç + 550 Altın
 • 25 Saldırı Gücü
 • PASİF – BİÇ: Saldırılar isabet alan hedefin 450 birim yakınındaki diğer birimlere saldırı gücünüzün %40’ına (menzilli şampiyonlar için %20’sine) eşdeğer miktarda hasar verir.
 • AKTİF – HİLAL: 450 birim yakındaki rakiplere %80 Fiziksel Hasar verir. Bu etkinin 10 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Ocakbağlı Baltası

 • TOPLAM BEDEL: 1200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hançer + Uzun Kılıç + Hançer + 250 Altın
 • %25 Saldırı Hızı
 • 20 Saldırı Gücü

Hızkesen

 • TOPLAM BEDEL: 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ağırkan + Kazma + Hançer + 825 Altın
 • 50 Saldırı Gücü
 • %20 Saldırı Hızı
 • 400 Can
 • AKTİF – ÇÖKERTEN ŞOK DALGASI: Etkileri 3 saniye içinde azalarak kaybolacak şekilde yakınınızdaki rakipleri %30 yavaşlatır ve isabet ettirdiğiniz şampiyon başına %30 İlave Hareket Hızı kazanırsınız. Kullanım sırasında hareket edebilirsiniz (15 saniyelik bir bekleme süresi vardır).
 • PASİF – ASABİ: Fiziksel hasar vermek 2 saniyeliğine 20 İlave Hareket Hızı kazandırır.

Deneysel Hexzırh

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tünelci + Doruk Sadağı + 600 Altın
 • 55 Saldırı Gücü
 • %20 Saldırı Hızı
 • 300 Can
 • PASİF: 30 Ulti Hızı kazanırsınız.
 • PASİF: Ultinizi kullanınca 7 saniyeliğine %35 Saldırı Hızı ve %15 İlave Hareket Hızı kazanırsınız.

Yarık Gökyüzü

 • TOPLAM BEDEL: 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tünelci + Caulfield’ın Savaş Çekici + 900 Altın
 • 55 Saldırı Gücü
 • 300 Can
 • 15 Yetenek Hızı
 • PASİF – LIGHTSHIELD SALDIRISI: Bir şampiyona yönelik ilk saldırı kritik vuruş gerçekleştirir ve %140 Taban Saldırı Gücü + eksik canın %6’sı kadar can yeniler.

Tünelci

 • TOPLAM BEDEL: 1100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + Yakut Kristal + 350 Altın
 • 15 Saldırı Gücü
 • 250 Can

Çelik Mühür

 • TOPLAM BEDEL: 1200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + Dokuma Zırh + 550 Altın
 • 15 Saldırı Gücü
 • 30 Zırh

Aklın Sonu

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın ⇒ 2800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ocakbağlı Baltası + Büyüsavar Pelerin + Nişancı Yayı + 950 Altın ⇒ Nişancı Yayı + Negatron Pelerini + Hançer + 900 Altın
 • SALDIRI HIZI: %40 ⇒ %55
 • BÜYÜ DİRENCİ: 40 ⇒ 50
 • KALDIRILDI SALDIRI GÜCÜ: 40 ⇒ 0
 • YENİ SIVIŞMA:0 ⇒ %20
 • PASİF – ARBEDE: Saldırılar isabet halinde seviyeye bağlı olarak 15-80 İlave Büyü Hasarı verir ve 2 saniyeliğine 20 İlave Hareket Hızı sağlar ⇒ Saldırılar isabet halinde seviyeye bağlı olarak 15-80 İlave Büyü Hasarı verir

Üçlü Kuvvet

 • TOPLAM BEDEL: 3333 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Pırıltı + Ocakbağlı Baltası + Alazcevher + 733 Altın ⇒ Pırıltı + Ağırkan + Ocakbağlı Baltası + 33 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 40 ⇒ 45
 • SALDIRI HIZI: %33 (değişmedi)
 • YETENEK HIZI: 20 (değişmedi)
 • PASİF – BÜYÜLÜKILIÇ: Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek isabet halinde fazladan taban saldırı gücünüzün %200’ü kadar fiziksel hasar verir (1,5 saniye bekleme süresi, güçlendirilmiş saldırı yapıldıktan sonra başlar).
 • YENİ PASİF – SÜRATLEN: Bir birime saldırmak 2 saniyeliğine 20 Hareket Hızı kazandırır.
 • KALDIRILDI PASİF – ÜÇLÜ DARBE: Kaldırıldı.

Kara Balta

 • TOPLAM BEDEL: 3100 Altın ⇒ 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ağırkan + Alazcevher + Uzun Kılıç + 850 Altın ⇒ Ağırkan + Alazcevher + Uzun Kılıç + 750 Altın
 • CAN: 400 (değişmedi)
 • SALDIRI GÜCÜ: 50 ⇒ 55
 • YETENEK HIZI: 30 ⇒ 20
 • PASİF – KES: Bir rakip şampiyona fiziksel hasar vermek onun zırhını %5 azaltır, bu etki en fazla 6 defa birikebilir ⇒ Bir rakip şampiyona fiziksel hasar vermek onun zırhını %4 azaltır, bu etki en fazla 6 defa birikebilir
 • PASİF – SAVAŞ GALEYANI: Bir birime saldırmak 2 saniyeliğine 20 Hareket Hızı sağlar. (Not: Artık Savaş Galeyanı ve elde edilen Kes yükleri arasında bir hareket hızı bağlantısı bulunmuyor.)

Sterak’ın Güvencesi

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Kazma + Ağırkan + Yakut Kristal + 625 Altın ⇒ Kazma + Tünelci + Yakut Kristal + 625 Altın
 • CAN: 450 ⇒ 400
 • YENİ SIVIŞMA: %20
 • PASİF: Taban saldırı gücünüzün %50’sine eşdeğer miktarda ilave saldırı gücü sağlar (değişmedi).
 • PASİF: Canınızı %30’un altına düşürecek miktarda hasar aldığınızda 4,5 saniye içinde azalarak kaybolacak şekilde azami canınızın %80 kadarına eşdeğer miktarda kalkan sağlar, 8 saniyeliğine boyutunuzu %25 arttırır ve %30 Sıvışma kazandırır ⇒ Canınızı %30’un altına düşürecek miktarda hasar aldığınızda 4,5 saniye içinde azalarak kaybolacak şekilde azami canınızın %80 kadarına eşdeğer miktarda kalkan sağlar ve 8 saniyeliğine boyutunuzu %10 arttırır

Kaldırılan eşyalar: Turbo Kimyasal Tankı, Erdem Işığı, Gargoyl Taşzırhı, Ordu Kalkanı, Denge Örtüsü ve Hayatpınarı Madalyonu

Donuk Işıltı

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Bami’nin Alevi + Hayalet Pelerini + 550 Altın
 • 600 Can
 • 40 Büyü Direnci
 • %100 Taban Can Yenilenmesi
 • PASİF – ALEV KUSAN: Hasar almak veya vermek yakınınızdaki rakiplere 3 saniye boyunca her saniye 10 (+%1,75 İlave Can) Büyü Hasarı vermeye başlamanızı sağlar (Bu hasar minyonlara karşı %25 artar.). Hasar almak veya vermek bu etkinin süresini yeniler.
 • PASİF – HARAP: Totem ve yapılar haricinde bir rakibi katletmek onun çevresindeki alana 20 (+%3,5 İlave Can) Büyü Hasarı verir.

Sonsuz Çaresizlik

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Zincir Yelek + Alazcevher + Yakut Kristal + 800 Altın
 • 400 Can
 • 55 Zırh
 • 10 Yetenek Hızı
 • Pasif – Çile: Şampiyonlarla çatışmadayken 650 birim yakındaki rakip şampiyonlara 7 saniyede bir seviyeye bağlı olarak 30 ila 50 (+%3 İlave Can) Büyü Hasarı verirsiniz ve verilen hasarın %250 kadarına eşdeğer miktarda can yenilersiniz.

Kutluyas Rukern

 • TOPLAM BEDEL: 2900 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hayalet Pelerini + Negatron Pelerini + 750 Altın
 • 400 Can
 • 80 Büyü Direnci
 • %150 Taban Can Yenilenmesi
 • PASİF – BÜYÜBOĞAN: Şampiyonlardan 12 saniye boyunca hasar almazsanız azami canınızın %20 kadarına eşdeğer miktarda büyü kalkanı kazanırsınız.

Çelikyürek

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dev Kemeri + Kristal Kolluk + Yakut Kristal + 900 Altın
 • 800 Can
 • %200 Taban Can Yenilenmesi
 • PASİF – DEVASA TÜKETİM: Bir şampiyonun 700 birim yakınındayken 3 saniyeliğine yoğunlaşarak güçlü bir saldırı yaparsınız. Bu saldırı 100 + eşyaların sağladığı canın %10 kadarına eşdeğer miktarda ilave fiziksel hasar verir ve bu miktarın %12’sini size kalıcı azami can olarak kazandırır. Hedef başına 30 saniyelik bir bekleme süresi vardır.
 • PASİF – KALLAVİ: Her 100 Azami Can başına en fazla %30 olacak şekilde %3 boyut artışı sağlar.

Öncünün Çantası (eski adıyla Arkadaşlarla Koşturmaca)

 • TOPLAM BEDEL: 2400 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Kanatlı Ayzırhı + Zincir Yelek + 700 Altın
 • 250 Can
 • 40 Zırh
 • +%5 İlave Hareket Hızı
 • Pasif – UYGUN ADIM, İLERİ!: Hareket ederken en fazla 20 İlave Hareket Hızı kazandırır. Azami yüke ulaştığınızda arkanızda takım arkadaşlarınızın hareket hızını, sizinkinin %15’i kadar arttıran bir iz bırakırsınız. Bir sonraki saldırınız biriken hareket hızı yüklerini tüketir ve azami hızdaki yakın dövüşçü şampiyonların hedefi 1 saniyeliğine %50 yavaşlatmasını sağlar.

Zeke’nin Ahengi

 • TOPLAM BEDEL: 2200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Alazcevher + Buzul Örtü + 500 Altın
 • 200 Can
 • 250 Mana
 • 30 Zırh
 • 20 Yetenek Hızı
 • PASİF – AHENK: Ultinizi kullandığınızda etrafınızda 5 saniyeliğine bir buz fırtınası oluşur. Fırtına her saniye 50 Büyü Hasarı verir ve içindeki rakipleri %30 yavaşlatır. (Bu etkinin 45 saniyelik bir bekleme süresi vardır.)

Demir Solari’nin Broşu

 • TOPLAM BEDEL: 2200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hayatpınarı Madalyonu + Büyüsavar Pelerin + 800 Altın ⇒ Alazcevher + Dokuma Zırh + Büyüsavar Pelerin + 650 Altın
 • 200 Can
 • 30 Büyü Direnci
 • 30 Zırh
 • YETENEK HIZI: 20 ⇒ 10
 • AKTİF – BAĞLILIK: Yakınınızdaki takım arkadaşlarınıza 2,5 saniye boyunca azalarak kaybolacak şekilde onların seviyesine bağlı olarak 200 ila 360 Kalkan verir. Bu etkinin 90 saniyelik bir bekleme süresi vardır.
 • KALDIRILDI PASİF – TAKDİS: Yakındaki takım arkadaşlarınıza pasif olarak zırh ve büyü direnci sağlar.

Warmog’un Zırhı

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın ⇒ 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dev Kemeri + Kristal Kolluk + Alazcevher + 500 Altın ⇒ Dev Kemeri + Kristal Kolluk + Kanatlı Ayzırhı + 600 Altın
 • CAN: 800 ⇒ 750
 • TABAN CAN YENİLENMESİ: %200 (değişmedi)
 • YENİ HAREKET HIZI: %5
 • KALDIRILDI YETENEK HIZI: 10 ⇒ 0
 • PASİF – WARMOG’UN YÜREĞİ: En az 1100 İlave Cana sahipseniz ve 6 saniye boyunca (şampiyonlar harici birimler için 3 saniye) hasar almamışsanız her saniye can yeniler ⇒ En az 1300 İlave Cana sahipseniz ve 6 saniye boyunca (şampiyonlar harici birimler için 3 saniye) hasar almamışsanız her saniye can yeniler ve %10 Hareket Hızı kazandırır

Şahbaz Jak’Sho

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ordu Kalkanı + Alazcevher + Yakut Kristal + 800 Altın ⇒ Zincir Yelek + Negatron Pelerini + Yakut Kristal + 1100 Altın
 • CAN: 400 ⇒ 300
 • ZIRH: 30 ⇒ 50
 • BÜYÜ DİRENCİ: 30 ⇒ 50
 • KALDIRILDI YETENEK HIZI: 20 ⇒ 0
 • PASİF – HİÇLİKDOĞAN DİRENCİ: Şampiyonlarla çatışmada geçirdiğiniz her saniye için bir yük kazanırsınız. En fazla 5 yük birikebilir. Azami yüke ulaştığınızda güçlenirsiniz ve ilave dirençleriniz çatışma sonuna dek %30 artar. (değişmedi)

Ölü Adamın Zırhı

 • TOPLAM BEDEL: 2900 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Kanatlı Ayzırhı + Zincir Yelek + Yakut Kristal + 1100 Altın (değişmedi)
 • CAN: 300 (değişmedi)
 • ZIRH: 45 (değişmedi)
 • HAREKET HIZI: %5 (değişmedi)
 • PASİF – GEMİBATIRAN: Hareket halindeyken en fazla 40 İlave Hareket Hızı kazandırır. Bir sonraki saldırınız biriktirilen hareket hızını tüketerek en fazla 40 (+%100 Taban Saldırı Gücü) İlave Fiziksel Hasar verir. Ayrıca azami yüke ulaşıldığında hedefiniz %50 yavaşlar ⇒ Hareket halindeyken en fazla 40 İlave Hareket Hızı kazandırır. Bir sonraki saldırınız biriktirilen hareket hızını tüketerek en fazla 40 (+%100 Taban Saldırı Gücü) İlave Fiziksel Hasar verir
 • YENİ PASİF – BATMAZ: Hareket hızınızı azaltan etkilerin gücü %30 azalır.

Randuin’in Alameti

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Başgardiyanın Zırhı + Dev Kemeri + 800 Altın (değişmedi)
 • CAN: 400 (değişmedi)
 • ZIRH: 60 ⇒ 55
 • PASİF – KAYA GİBİ: Alınan her ilk azaltma etkileri sonrası normal saldırı hasarı 5 (her 1000 Azami Can için +3,5) azalır. Saldırı başına azami %20 Hasar Azaltması sağlar. (değişmedi)
 • PASİF – KRİTİK VURUŞ DİRENCİ: Kritik vuruşlardan %25 daha az hasar alırsınız ⇒ Kritik vuruşlardan %30 daha az hasar alırsınız

Doğanın Kudreti

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Negatron Pelerini + Kanatlı Ayzırhı + Yakut Kristal + 700 Altın (değişmedi)
 • CAN: 400 (değişmedi)
 • BÜYÜ DİRENCİ: 60 ⇒ 55
 • HAREKET HIZI: %5 (değişmedi)
 • PASİF – SOĞURMA: Rakip şampiyonlardan büyü hasarı almak 7 saniyeliğine bir Sarsılmaz yükü kazandırır. En fazla 8 yük birikebilir. Rakiplerin hareketsiz bırakma etkileri fazladan 2 yük kazandırır. Bir yetenek her saniye bir yeni Sarsılmaz yükü sağlayabilir.
 • DAĞILIM: 8 Sarsılmaz yüküne sahipken 70 Büyü Direnci kazanırsınız ve hareket hızınız %10 artar.

Buzdoğan Eldiven

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın ⇒ 2600 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Pırıltı + Alazcevher + Zincir Yelek + 700 Altın ⇒ Pırıltı + Yakut Kristal + Zincir Yelek + 600 Altın
 • CAN: 400 ⇒ 300
 • ZIRH: 50 (değişmedi)
 • YETENEK HIZI: 20 ⇒ 15
 • PASİF – BÜYÜLÜKILIÇ: Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek taban saldırı gücünüzün %100’üne eşdeğer miktarda fazladan fiziksel hasar verir ve 2,5 saniyeliğine bir buz alanı oluşturur. Alandan geçen yakın dövüşçü rakip şampiyonlar %15 (her 1000 Can başına +%4), menzilli şampiyonlar %10 (her 1000 Can başına +%2) yavaşlar. Ana hedefiniz iki kat daha fazla yavaşlar ve size 2,5 saniyeliğine %10 daha az hasar verir (1,5 saniye bekleme süresi, güçlendirilmiş saldırı yapıldıktan sonra başlar) ⇒ Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek taban saldırı gücünüzün %100’üne eşdeğer miktarda fazladan fiziksel hasar verir ve 2 saniyeliğine bir buz alanı oluşturur. Alandan geçen yakın dövüşçü rakip şampiyonlar %20 (her 1000 Can başına +%4), menzilli şampiyonlar %10 (her 1000 Can başına +%2) yavaşlar

Yaklaşan Kış / Son Kış

 • TOPLAM BEDEL: 2600 Altın ⇒ 2400 Altın
 • Diğer hiçbir niteliği değişmedi.

Günateşi Kalkanı

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Bami’nin Alevi + Zincir Yelek + 900 Altın (değişmedi)
 • CAN: 500 ⇒ 450
 • ZIRH: 50 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – ALEV KUSAN: Hasar almak veya vermek yakınınızdaki rakiplere 3 saniye boyunca her saniye 15 (+%1,75 İlave Can) Büyü Hasarı vermeye başlamanızı sağlar. Bu hasar minyonlara karşı %25 artar. Hasar almak veya vermek bu etkinin süresini yeniler. Şampiyonlara veya destansı orman canavarlarına bu etkiyle hasar vermek, bir yük ekleyerek sonraki Alev Kusan hasarını 5 saniyeliğine %10 arttırır (bu artış 6 defa birikerek en fazla %60 olabilir) ⇒ Hasar almak veya vermek yakınınızdaki rakiplere 3 saniye boyunca her saniye 12 (+%1,75 İlave Can) Büyü Hasarı vermeye başlamanızı sağlar (Bu hasar minyonlara karşı %25 artar.). Hasar almak veya vermek bu etkinin süresini yeniler. Şampiyonlara veya destansı orman canavarlarına bu etkiyle hasar vermek, bir yük ekleyerek sonraki Alev Kusan hasarını 5 saniyeliğine %10 arttırır. Bu artış 6 defa birikerek en fazla %60 olabilir.

Şövalyenin Adağı

 • TOPLAM BEDEL: 2200 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Hayatpınarı Madalyonu + Kristal Kolluk + 350 Altın ⇒ Alazcevher + Zincir Yelek + 600 Altın
 • CAN: 350 ⇒ 300
 • ZIRH: 25 ⇒ 45
 • YETENEK HIZI: 15 (değişmedi)
 • KALDIRILDITaban Can Yenilenmesi: %125 ⇒ 0
 • PASİF/AKTİF: Değişmedi

Donmuş Yürek

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın ⇒ 2300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Başgardiyanın Zırhı + Buzul Kalkan + 400 Altın
 • ZIRH: 90 ⇒ 70
 • YETENEK HIZI: 20 (değişmedi)
 • MANA: 400 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – KAYA GİBİ: Değişmedi

Önceki sezonlarda suikastçılar genelde başta dövüşçü eşyaları olmak üzere diğer saldırı gücü alternatiflerine yönelmeden önce birkaç zırh deşme eşyası alırdı. Suikastçıların taşıyıcılara karşı güçlü olan epey ölümcül ancak bir o kadar da kırılgan şampiyonlar olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Ancak onların dövüşçü eşya dizilimlerine sahip olmaları hem suikastçı sınıfının temasına uymuyor hem de bu şampiyonları sinir bozucu rakipler haline getiriyor.Bu değişikliklerle suikastçıların erişebildiği bazı güçlü savunma araçlarını oyundan kaldırıyor ve suikastçı şampiyonlara zırh deşme eşyalarıyla daha güçlü bir kar topu etkisi yakalama şansı sunuyoruz. Ayrıca zırh eşyalarının suikastçılara karşı etkili seçenekler olmasını istediğimizden suikastçıların Kara Balta ve Son Fısıltı eşyalarını birlikte kullanabilmelerini de engelliyoruz. Zira onlar bu eşyalarla kavgacıları ezip geçebiliyor ve tanklara karşı da epey güçlü bir hale gelebiliyor.

 • Artık zırh deşme her puan için seviyenize bağlı olarak 0,6 ila 1 Zırh Delme kazandırmak yerine 1 Zırh Delme kazandırıyor.
 • Kaldırılan eşyalar: Draktharr’ın Gece Kılıcı ve Sinsi Pençe

Elektrikli Devirkılıcı

 • TOPLAM BEDEL: 2900 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hırpalayan + Kircheis Parçacığı + 863 Altın
 • 55 Saldırı Gücü
 • 18 Zırh Deşme
 • 15 Yetenek Hızı
 • PASİF – ENERJİ DOLU: Hareket etmek ve saldırmak Enerji Dolu bir saldırı üretir. Atılmalar ve gizlilik Enerji Dolu yüklerinin birikme hızını %75 arttırır.
 • PASİF – GÖKKUBBE: Enerji Dolu saldırılarınız 100 İlave Fiziksel Hasar verir ve rakipleri 0,75 saniyeliğine %99 yavaşlatır (menzilli kullanıcılar için %20 olur).

İtikatsız Hydra

 • TOPLAM BEDEL: 3400 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Tiamat + Hırpalayan + 813 Altın
 • 60 Saldırı Gücü
 • 18 Zırh Deşme
 • 20 Yetenek Hızı
 • AKTİF – İTİKATSIZ SALDIRI: Yakındaki rakiplere toplam saldırı gücünüzün %80 kadarına eşdeğer miktarda fiziksel hasar verirsiniz. Bu hasar, canı %30’un altındaki rakipler için artarak toplam saldırı gücünüzün %120’si olur.
 • PASİF – BİÇ: Saldırılar isabet alan hedefin 450 birim yakınındaki diğer birimlere saldırı gücünüzün %40’ına (menzilli şampiyonlar için %20’sine) eşdeğer miktarda hasar verir.

Kibir

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Caulfield’ın Savaş Çekici + 900 Altın
 • 60 Saldırı Gücü
 • 18 Zırh Deşme
 • 15 Yetenek Hızı
 • PASİF – EGO: Bir rakip şampiyonu katlettiğinizde kendi heykelinizi kazanırsınız. Zaten bir heykeliniz varsa bu heykel gelişir.
 • PASİF – YÜCELİK: Son 3 saniye içinde hasar verdiğiniz bir şampiyon katledildiğinde 60 saniyeliğine 10 (heykel seviyesi başına +1) Saldırı Gücü kazanırsınız.

Fırsat

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Kuyruk Tüyü + 800 Altın
 • 55 Saldırı Gücü
 • 18 Zırh Deşme
 • %6 Hareket Hızı
 • PASİF – HAZIRLANMA: 8 saniye boyunca şampiyonlarla çatışmaya girmemek seviyenize bağlı olarak 5 ila 10 Zırh Deşme kazandırır. Bu zırh deşme ilavesi şampiyonlara hasar verdikten 3 saniye sonra kaybolur.
 • PASİF – TAHLİYE: Son 3 saniye içinde hasar verdiğiniz bir şampiyon katledildiğinde 1,5 saniye içinde azalarak kaybolacak şekilde 150 Hareket Hızı kazanırsınız.

Kuyruk Tüyü

 • TOPLAM BEDEL: 900 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + 550 Altın
 • 20 Saldırı Gücü
 • %4 Hareket Hızı

Hırpalayan

 • TOPLAM BEDEL: 1337 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Işık Partikülü + Kazma + 212 Altın
 • 25 Saldırı Gücü
 • 10 Yetenek Hızı
 • 8 Zırh Deşme

Serylda’nın Garezi

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hırpalayan + Son Fısıltı + 413 Altın
 • 45 Saldırı Gücü
 • 15 Zırh Deşme
 • 15 Yetenek Hızı
 • PASİF – HINÇ: 20 (+%11) Zırh Deşme Zırh Delme
 • PASİF – ACI SOĞUK: Hasar veren yetenekleriniz rakipleri 1 saniyeliğine %30 yavaşlatır.

Dişli Kama

 • TOPLAM BEDEL: 1100 Altın ⇒ 1000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + Uzun Kılıç + 400 Altın ⇒ Uzun Kılıç + Uzun Kılıç + 300 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 30 ⇒ 25
 • ÖZEL PASİF – DEŞ: Değişmedi.

Youmuu’nun Hayaletkılıcı

 • TOPLAM BEDEL: 3100 Altın ⇒ 2700 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Caulfield’ın Savaş Çekici + 900 Altın ⇒ Dişli Kama + Kuyruk Tüyü + 1100 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 60 (değişmedi)
 • ZIRH DEŞME: 18 (değişmedi)
 • KALDIRILDIYETENEK HIZI: 15 ⇒ 0
 • AKTİF – TAYF ADIMI: 6 saniyeliğine %25 Hareket Hızı ve hayalet etkisi sağlar. ⇒ 6 saniyeliğine %20 Hareket Hızı ve hayalet etkisi sağlar.
 • PASİF – MUSALLAT: Çatışma dışında %40 Hareket Hızı kazandırır. (Not: Hortlak Kristali mekaniği kaldırıldı.)

Aksiyom Akımı

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Caulfield’ın Savaş Çekici + 800 Altın ⇒ Hırpalayan + Caulfield’ın Savaş Çekici + 563 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 55 (değişmedi)
 • ZIRH DEŞME: 18 (değişmedi)
 • YETENEK HIZI: 25 (değişmedi)
 • PASİF – AKI: Bir şampiyon sizden hasar aldıktan sonraki 3 saniye içinde katledilirse ultinizin toplam bekleme süresinin %10 (1 Zırh Deşme başına +%0,4) kadarı iade edilir ⇒ Bir şampiyon sizden hasar aldıktan sonraki 3 saniye içinde katledilirse ultinizin toplam bekleme süresinin %10 (+%30 Zırh Deşme) kadarı iade edilir

Umbra Mızrağı

 • TOPLAM BEDEL: 2300 Altın ⇒ 2600 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Uzun Kılıç + Uzun Kılıç + 500 Altın ⇒ Dişli Kama + Caulfield’ın Savaş Çekici + 500 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 50 (değişmedi)
 • ZIRH DEŞME: 13 ⇒ 15
 • YETENEK HIZI: 15 (değişmedi)
 • PASİF – GÖZE GÖZ: Rakibe ait bir totem tarafından tespit edildiğinde 8 saniyeliğine yakınındaki kapanları açığa çıkarır ve totemleri devre dışı bırakır (bekleme süresi 50 saniye). Normal saldırılar totemlere 2 (menzilli şampiyonlar için 1) Hasar verir ⇒ Rakibe ait bir totem tarafından tespit edildiğinde 8 saniyeliğine yakınındaki kapanları açığa çıkarır ve totemleri devre dışı bırakır (bekleme süresi 50 saniye), normal saldırılar totemlere 3 (menzilli şampiyonlar için 2) Hasar verir.

Yılan Dişi

 • TOPLAM BEDEL: 2600 Altın ⇒ 2500 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Dişli Kama + Kazma + 625 Altın ⇒ Dişli Kama + Kazma + 525 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 55 (değişmedi)
 • ZIRH DEŞME: 15 (değişmedi)
 • YETENEK HIZI: 15 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – KALKAN YAĞMACISI: Değişmedi

Kaldırılan eşyalar: Hiddetbıçağı ve Rüzgârın Hiddeti

Son Durak

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Nişancı Yayı + TEK Kılıcı + Hançer + 700 Altın
 • 40 Saldırı Gücü
 • %30 Saldırı Hızı
 • PASİF – GÖLGE: Saldırılar isabet halinde 30 Büyü Hasarı verir.
 • PASİF – DÖNGÜ: Her saldırıda aydınlık ve karanlık isabet etkileri arasında geçiş yaparsınız. Aydınlık saldırılar 5 saniyeliğine 3-5 Zırh ve Büyü Direnci kazandırır (en fazla 15-25). Karanlık saldırılar 5 saniyeliğine %6 Zırh Delme ve Büyü Nüfuzu kazandırır (en fazla %30).

Guinsoo’nun Hiddeti

 • TOPLAM BEDEL: 3200 Altın ⇒ 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Hiddetbıçağı + Kazma + Kuvvet Kitabı + 690 Altın ⇒ Kuvvet Kitabı + Ocakbağlı Baltası + Uzun Kılıç + 1050 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 30 (değişmedi)
 • YETENEK GÜCÜ: 30
 • SALDIRI HIZI: %25 (değişmedi)
 • PASİF – GAZAP: Saldırılar 30 İlave Büyü Hasarı verir. Her %1 Kritik Vuruş İhtimalini isabet halinde 1,5 İlave Büyü Hasarına dönüştürür. En fazla %100 Kritik Vuruş İhtimali ve isabet halinde 180 İlave Büyü Hasarı sağlar, bu hasar kritik vuruş hasarına bağlı olarak değişebilir ⇒ Saldırılar 30 İlave Büyü Hasarı verir, kritik vuruş dönüşümü kaldırıldı
 • PASİF – YAKAN SALDIRI: Normal saldırılar en fazla 4 defa birikecek şekilde %8 Saldırı Hızı kazandırır. Bu saldırı hızı ilavesi en fazla %32 olabilir. Tam yüke sahipken her üçüncü saldırınız isabet etkilerini iki kez uygular. (Not: Bir De Yer Vurur’un Kraken Katili’yle sinerjisi tekrar eklendi.)

Ebedi Kılıç

 • TOPLAM BEDEL: 3400 Altın ⇒ 3300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: TEK Kılıcı + Kazma + Çeviklik Pelerini + 625 Altın ⇒ TEK Kılıcı + Kazma + Çeviklik Pelerini + 525 Altın
 • KRİTİK VURUŞ HASARI: %45 ⇒ %40
 • SALDIRI GÜCÜ: 65 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %45 (değişmedi)

Navori Seribıçakları

 • TOPLAM BEDEL: 3400 Altın ⇒ 3300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: TEK Kılıcı + Caulfield’ın Savaş Çekici + Çeviklik Pelerini + 400 Altın ⇒ Kazma + Caulfield’ın Savaş Çekici + Çeviklik Pelerini + 725 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 65 ⇒ 60
 • YETENEK HIZI: %15
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • ÖZEL PASİF – YÜKSELİŞ: Saldırılarınız ulti dışındaki yeteneklerinizin kalan bekleme sürelerini %15 azaltır ⇒ Saldırılarınız ulti dışındaki yeteneklerinizin kalan bekleme sürelerini %12 azaltır
 • PASİF – MUVAKKAT: Değişmedi.

Koruyucu Melek

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: TEK Kılıcı + Zincir Yelek + Kronometre + 150 Altın ⇒ TEK Kılıcı + Çelik Mühür + 950 Altın
 • ZIRH: 40 ⇒ 45
 • SALDIRI GÜCÜ: 45 ⇒ 55
 • PASİF – DİRİLME: Ölümcül hasar aldığınızda taban canınızın %50’sini ve azami mananızın %30’ünü yeniler (300 saniye bekleme süresi) ⇒ Ölümcül hasar aldığınızda zamanı 4 saniye durdurduktan sonra taban canınızın %50’sini ve azami mananızın %100’ünü yeniler (300 saniye bekleme süresi)

Ölümsüz Kalkanyay

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Kazma + Çeviklik Pelerini + Vampirî Asa + 625 Altın (değişmedi)
 • SALDIRI GÜCÜ: 50 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • CAN ÇALMA: %10 ⇒ %12
 • PASİF – CAN SİMİDİ: Canınızı %30’un altına düşürecek miktarda hasar aldığınızda 3 saniyeliğine 290 ila 500 Kalkan sağlar ⇒ Canınızı %30’un altına düşürecek miktarda hasar aldığınızda 3 saniyeliğine 320 ila 530 Kalkan sağlar, Can Simidi tetiklenince sağlanan saldırı hızı ilavesi kaldırıldı

Kraken Katili

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Doruk Sadağı + Çeviklik Pelerini + Nişancı Yayı + 400 Altın (değişmedi)
 • SALDIRI GÜCÜ: 40 (değişmedi)
 • SALDIRI HIZI: %30 ⇒ %35
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – DİZ ÇÖKTÜR: Değişmedi. (Not: Guinsoo’nun Hiddeti’ndeki Bir De Yer Vurur pasifinin Kraken Katili’yle sinerjisi tekrar eklendi.)

Dominik Efendi’nin Hürmetleri

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Son Fısıltı + Çeviklik Pelerini + 950 Altın (değişmedi)
 • SALDIRI GÜCÜ: 35 ⇒ 40
 • ZIRH DELME: %30 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – DEV KATİLİ: Azami canı sizinkinden fazla olan rakip şampiyonlara en fazla %22 İlave Hasar verir, aradaki can farkı 2500 değerinden fazlaysa azami hasar artışına ulaşılır ⇒ Azami canı sizinkinden fazla olan rakip şampiyonlara en fazla %15 İlave Fiziksel Hasar verir, aradaki can farkı 2000 değerinden fazlaysa azami hasar artışına ulaşılır

Hayalet Dansçı

 • TOPLAM BEDEL: 2800 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Ocakbağlı Baltası + Coşku + 600 Altın ⇒ Ocakbağlı Baltası + Çeviklik Pelerini + 1000 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 20 (değişmedi)
 • SALDIRI HIZI: %35 ⇒ %30
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • HAREKET HIZI: %7 ⇒ %10
 • ÖZEL PASİF – HORTLAK VALSİ: Normal saldırılar hayalet etkisi, %7 İlave Saldırı Hızı ve bir Hortlak Valsi yükü kazandırır (en fazla 4 yük birikebilir), 4 yüke ulaştığında %30 İlave Saldırı Hızı sağlar ⇒ Normal saldırılar 3 saniyeliğine hayalet etkisi ve bir yük kazandırır, her yük %7 Saldırı Hızı sağlar (en fazla 5 yük ve %35 Saldırı Hızı

Bombardıman Topu

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Uzun Kılıç + Coşku + Kircheis Parçacığı + 850 Altın (değişmedi)
 • 30 Saldırı Gücü (değişmedi)
 • SALDIRI HIZI: %15 ⇒ %20
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • HAREKET HIZI: %7 (değişmedi)
 • PASİF – ENERJİ DOLU VE KESKİN NİŞANCI: Değişmedi.

Statikk Hançer

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Doruk Sadağı + Çeviklik Pelerini + Kircheis Parçacığı + 400 Altın (değişmedi)
 • SALDIRI GÜCÜ: 50 (değişmedi)
 • SALDIRI HIZI: %30 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – ENERJİ DOLU: Hareket etmek ve saldırmak Enerji Dolu bir saldırı üretir.
 • PASİF – ELEKTROŞOK: Enerji Dolu saldırılar seviyeye bağlı olarak 100 ila 180 (+%15 YG) İlave Büyü Hasarı veren bir zincirleme yıldırım gönderir, bu hasar minyonlara karşı artarak 150 olur, bu yıldırım 6/9/12 hedefe isabet eder ⇒ Enerji Dolu saldırılar en fazla 6 hedefe seviyeye bağlı olarak 100 ila 180 (+%15 YG) Büyü Hasarı veren bir zincirleme yıldırım gönderir, bu yıldırım 6 hedefe isabet eder

Fırtınabiçen

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın ⇒ 3100 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Doruk Sadağı + Çeviklik Pelerini + Kircheis Parçacığı + 450 Altın ⇒ Doruk Sadağı + Çeviklik Pelerini + Kircheis Parçacığı + 500 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 55 ⇒ 60
 • SALDIRI HIZI: %15 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – ENERJİ DOLU VE ŞİMŞEK: Değişmedi.

Tahsildar

 • TOPLAM BEDEL: 3000 Altın (değişmedi)
 • EŞYA TARİFİ: Doruk Sadağı + Kazma + Çeviklik Pelerini + 425 Altın ⇒ Dişli Kama + Kazma + Çeviklik Pelerini + 525 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 55 ⇒ 60
 • ZIRH DEŞME: 18 ⇒ 16 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – ÖLÜM VERGİSİ: Değişmedi.

Canbiçen

 • TOPLAM BEDEL: 2900 Altın ⇒ 3000 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Pırıltı + Caulfield’ın Savaş Çekici + Çeviklik Pelerini + 300 Altın
 • SALDIRI GÜCÜ: 55 (değişmedi)
 • YETENEK HIZI: 20 (değişmedi)
 • KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ: %20 (değişmedi)
 • PASİF – BÜYÜLÜKILIÇ: Değişmedi.

2024 Sezonu’yla birlikte destek eşyası hedefi sistemini yenilemek için harika bir fırsat yakaladık. Eski destek eşyaları dizilimlere fazla çeşitlilik sunmuyordu ve zaman zaman dizilim temasına uymayabiliyordu. Bunun yanı sıra bazı şampiyonlar veya oyun tarzları yeterince desteğe sahip olmadığından bu destek eşyaları ne kadar güçlü olsalar da pek tatmin edici bir oynanış sunmuyordu. Dolayısıyla size beş farklı seçenek sunan evrensel bir destek eşyasını takdim etmek istiyoruz. Eşyanın sunduğu birbirinden farklı beş pasif seçeneği sayesinde artık destek eşyaları çok daha geniş bir şampiyon ve oynanış yelpazesini kapsayacak. Ayrıca bu değişiklikler sayesinde destek eşyanızı geliştirdiğinizde güçlendiğinizi ve oyundaki etkinizin arttığını daha çok hissedebileceksiniz.Bu geliştirmelere genelde ilk eşyanızı bitirdiğiniz zaman kavuşabildiğiniz için onların güçlü etkiler olmasını amaçladık. Aynı anda hem ilk eşyayı bitirmenin hem de destek eşyasını geliştirmenin sağladığı güç artışı sayesinde destek şampiyonları artık erken ve orta safhalarda büyük güç artışları yaşayıp oyunun gidişatını çok daha fazla etkileyebilecek. Böyle bir değişiklikle ilerleyen zamanlarda tatmin edici güç düzeyine sahip destek şampiyonlarını daha iyi tespit edebilecek ve onları nasıl dengelediğimiz konusunda sizi bilgilendirebileceğiz.

Kaldırılan eşyalar: Yadigâr Kalkan, Targon Kalkanı, Çelik Omuzluk, Rün Çeliği Omuzluk, Büyü Hırsızının Marifeti, Buzdiş, Hayalet Orak ve Harrowing Hilali.

Dünya Atlası

 • TOPLAM BEDEL: 400 Altın
 • 30 Can
 • %25 Mana Yenilenmesi
 • %25 Can Yenilenmesi
 • 10 saniyede bir 3 Altın
 • DESTEK HEDEFİ: Eşyayı Rün Pusulası’na geliştirmek ve totem taşıyabilmek için bu eşyayla 500 Altın kazanın.
 • ALTIN ÜRETİMİ: Her 18 saniyede bir yük verir. En fazla 3 yük tutar. Bir takım arkadaşınızın yakınındayken şunlardan birini yaptığınızda bir yük tüketerek altın kazandırır: 1. Şampiyon veya yapılara yönelik hasar veren yetenek ve saldırılar 30 (menzilli şampiyonlar için 28) Altın kazandırır. 2. Herhangi bir şekilde bir minyon biçmek size 20 Altın, en yakındaki takım arkadaşınızaysa minyonu biçtiği taktirde kazanacağı kadar altın kazandırır.

Rün Pusulası

 • TOPLAM BEDEL: 500 Altın kazanınca Dünya Atlası’nı geliştirerek elde edersiniz.
 • 100 Can
 • %50 Mana Yenilenmesi
 • %50 Can Yenilenmesi
 • 10 saniyede bir 5 Altın
 • DESTEK HEDEFİ: Eşyayı Dünyaların Ganimeti’ne geliştirmek ve totem taşıyabilmek için bu eşyayla 1000 Altın kazanın.
 • ALTIN ÜRETİMİ: Her 18 saniyede bir yük verir. En fazla 3 yük tutar. Bir takım arkadaşınızın yakınındayken şunlardan birini yaptığınızda bir yük tüketerek altın kazandırır:
 • Yetenek ve saldırılarınızla şampiyon veya yapılara hasar vermek 34 (menzilli şampiyonlar için 32) Altın kazandırır.
 • Herhangi bir yöntemle bir minyon biçmek size 28 Altın, en yakındaki takım arkadaşınızaysa minyonu o biçtiği takdirde kazanacağı kadar altın kazandırır.

Dünyaların Ganimeti

 • TOPLAM BEDEL: 1000 Altın kazanınca Rün Pusulası’nı geliştirerek elde edersiniz.
 • 100 Can
 • %50 Mana Yenilenmesi
 • %50 Can Yenilenmesi
 • 10 saniyede bir 5 Altın
 • Dünyaların Ganimeti’nin Rün Pusulası’yla neredeyse aynı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu çok doğru bir gözlem çünkü Dünyaların Ganimeti bir ara eşya niteliğinde. Bu aşamadan itibaren beş destek eşyası geliştirmesinden birini seçebiliyorsunuz! Geliştirmeyi tamamladığınızda Dünyaların Ganimeti’nin görevi sona eriyor. Kendisine teşekkür ederiz.

Tüm Geliştirilmiş Eşya Seçenekleri

 • Not: Tüm geliştirilmiş eşyalar aynı nitelikleri kazandırıyor. Aralarındaki fark aşağıda belirtilen geliştirme etkilerinden ileri geliyor.
 • 200 Can
 • %75 Mana Yenilenmesi
 • %75 Can Yenilenmesi
 • 10 saniyede bir 5 Altın

Semavi Muhalefet

 • PASİF – DAĞIN LÜTFU: Bir şampiyondan hasar aldıktan sonra 2 saniyeliğine Dağın Lütfu’nu kazanarak şampiyonlardan %35 (menzilli şampiyonlar için %25) daha az hasar alırsınız. Kalkan kırıldığında yakındaki rakipleri 1,5 saniyeliğine %50 yavaşlatan bir şok dalgası gönderirsiniz. Etki 20 saniye çatışma dışı kaldıktan sonra yenilenir.

Gündönümü Kızağı

 • PASİF: Bir rakip şampiyonu yavaşlatmak veya hareketsiz bırakmak size ve yakındaki en düşük cana sahip takım arkadaşınıza 4 saniyeliğine 120 İlave Can ve 90 Hareket Hızı kazandırır. Bu etkinin 20 saniyelik bir bekleme süresi vardır.

Kan Şarkısı

 • PASİF – BÜYÜLÜKILIÇ: Bir yetenek kullandıktan sonraki saldırınız güçlenerek taban saldırı gücünüzün %150’sine eşdeğer miktarda fazladan fiziksel hasar verir (1,5 saniye bekleme süresi). Hedef bir şampiyonsa ona Zaaf Ölçer etkisi uygulayarak hedefin aldığı hasarı 6 saniyeliğine %12 (menzilli şampiyonlar için %8) arttırır.

Düşgetiren

 • PASİF – DÜŞGETİREN: 8 saniyede bir Mavi Rüya Baloncuğu ve Mor Rüya Baloncuğu kazanırsınız. Bir takım arkadaşınıza iyileştirme veya kalkan sağladığınızda iki baloncuk da takım arkadaşınıza geçer ve onu 3 saniyeliğine güçlendirir. Mavi baloncuk takım arkadaşınızın sonraki saldırıdan alacağı hasarı 140 azaltır. Mor baloncuk ise sonraki saldırısına 90 İlave Büyü Hasarı ekler.

Zaz’Zak’ın Taşkını

 • PASİF – HİÇLİK PATLAMASI: Bir şampiyona yetenek hasarı vermek onun mevcut konumunda bir patlamaya neden olur. Patlama hedefe ve yakınındaki rakiplere 50 (+%3 Azami Can) Büyü Hasarı verir. Canavarlara en fazla 300 Hasar verebilir. Bu etkinin seviyeye bağlı olarak 9 ila 6 saniye bekleme süresi vardır.

Kaldırılan eşyalar: Kimyasal Çürütücü ve Ahenk Kadehi

Işık Partikülü

 • TOPLAM BEDEL: 250 Altın
 • 5 Yetenek Hızı

Şafağın Özü

 • TOPLAM BEDEL: 2700 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Bandle Camı Ayna + Bandle Camı Ayna + 700 Altın
 • 40 Yetenek Gücü
 • 20 Yetenek Hızı
 • %150 Mana Yenilenmesi
 • PASİF – ŞAFAĞIN ÖZÜ: Her %100 Taban Mana Yenilenmesi başına %3 İyileştirme ve Kalkan Gücü ile 5 Yetenek Gücü kazandırır.
 • PASİF – SİHİRDAR BÜYÜSÜ HIZI: 18 Sihirdar Büyüsü Hızı kazanırsınız.

Helia’nın Yankıları

 • TOPLAM BEDEL: 2300 Altın ⇒ 2200 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Lütuf Kadehi + Bandle Camı Ayna + 400 Altın ⇒ Alazcevher + Bandle Camı Ayna + 400 Altın
 • 200 Can (değişmedi)
 • %125 Mana Yenilenmesi (değişmedi)
 • YETENEK GÜCÜ: 30 ⇒ 40
 • YETENEK HIZI: 15 ⇒ 20
 • PASİF – TAYF GÖÇÜ: Bir şampiyona hasar vermek en fazla 2 olacak şekilde bir Tayf Parçacığı kazandırır. Bir takım arkadaşını iyileştirmek veya ona kalkan sağlamak tüm Tayf Parçacıklarını tüketerek parçacık başına 20 ila 80 Can yeniler ve en yakındaki rakip şampiyona parçacık başına 30 ila 180 Büyü Hasarı verir ⇒ Bir şampiyona hasar vermek en fazla 3 olacak şekilde bir Tayf Parçacığı kazandırır. Bir takım arkadaşını iyileştirmek veya ona kalkan sağlamak tüm Tayf Parçacıklarını tüketerek 20 Can yeniler ve en yakındaki rakip şampiyona parçacık başına 55 Büyü Hasarı verir
 • Pasif – Ahenksizlik kaldırıldı.

Akan Su Asası

 • TOPLAM BEDEL: 2100 Altın ⇒ 2300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ruh Yeli + Yasak İdol + 450 Altın ⇒ Şeytani Külliyat + Yasak İdol + 600 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 35 ⇒ 40
 • MANA YENİLENMESİ: %75 ⇒ %125
 • 15 Yetenek Hızı
 • %8 İyileştirme ve Kalkan Gücü (değişmedi)
 • %5 Hareket Hızı kaldırıldı
 • PASİF – COŞKUN AKINTI: Takım arkadaşlarına (kullanıcı hariç) iyileştirme veya kalkan sağlamak kullanıcıya ve takım arkadaşlarına 4 saniyeliğine 30 ila 45 Yetenek Gücü ve 20 Yetenek Hızı kazandırır ⇒ Takım arkadaşlarına (kullanıcı hariç) iyileştirme veya kalkan sağlamak kullanıcıya ve takım arkadaşına 3 saniyeliğine 30 Yetenek Gücü ve %10 İlave Hareket Hızı kazandırır

Kızgın Buhurdanlık

 • TOPLAM BEDEL: 2100 Altın ⇒ 2300 Altın
 • EŞYA TARİFİ: Ruh Yeli + Yasak İdol + 450 Altın ⇒ Ruh Yeli + Yasak İdol + 650 Altın
 • YETENEK GÜCÜ: 35 ⇒ 50
 • MANA YENİLENMESİ: %75 ⇒ %125
 • 15 Yetenek Hızı
 • %8 İyileştirme ve Kalkan Gücü (değişmedi)
 • İLAVE HAREKET HIZI: %5 ⇒ %8
 • PASİF – COŞKUN AKINTI: Takım arkadaşlarına (kullanıcı hariç) iyileştirme veya kalkan sağlamak kullanıcıya ve takım arkadaşlarına 4 saniyeliğine %20 İlave Saldırı Hızı ve 15 İlave Büyü Hasarı kazandırır ⇒ Takım arkadaşlarına (kullanıcı hariç) iyileştirme veya kalkan sağlamak kullanıcıya ve takım arkadaşlarına 4 saniyeliğine %25 İlave Saldırı Hızı ve 20 İlave Büyü Hasarı kazandırır

Doran’ın Kılıcı

 • YENİ CAN ÇALMA: %3,5
 • KALDIRILDI MUTLAK SÖMÜRÜ: %2,5 ⇒ 0

Doran’ın Yüzüğü

 • ÖZEL PASİF – SÖMÜRÜ: Her saniye 1 Mana yeniler, son 10 saniye içinde bir rakip şampiyona hasar verdiyseniz 1,5 Mana yeniler (mana kazanamıyorsanız bu değerin %45’ini can olarak kazanırsınız) ⇒ Her saniye 1,25 Mana yeniler (mana kazanamıyorsanız bu değerin %45’ini can olarak kazanırsınız)

Mükemmel Zamanlama rünü kaldırıldı ve yerine Üçlü Tonik geldi.

Üçlü Tonik

 • 3. seviyede bir Hırs Karışımı kazandırır.
 • Hırs Karışımı: Kullanıldığında 60 saniyeliğine isabet halinde minyonlara 5 Gerçek Hasar vermenizi sağlar. Bu etki sona erdiğinde 40 Altın elde edersiniz.
 • 6. seviyede bir Güç Karışımı kazandırır.
 • Güç Karışımı: Kullanıldığında 60 saniyeliğine 20 Değişken Kuvvet sağlar.
 • 9. seviyede bir Beceri Karışımı kazandırır.
 • Beceri Karışımı: Kullanıldığında bir yetenek puanı kazandırır. (Not: Bu etki seviye kazandırmaz veya yeteneklere puan ekleme kurallarını değiştirmez.)

Kuleler bir süredir pek dayanıklı değildi ama Hiçlik Kurtçuklarının getirdiği kule hasarıyla artık onları biraz sağlamlaştırmanın zamanı geldi diye düşündük. Kulelerin gerçekten koruyabileceğiniz yapılar gibi hissettirmesini istiyoruz ve bazı takımların hemen üç kule yıkarak oyunu kolaylıkla kazanmasının önüne geçmeyi planlıyoruz. Ayrıca arkadan dolaşma ilavesini de (yakında dost minyonlar yokken kulelere verilen hasarın azalması) oyunun ileri safhalarında şampiyonlar tarafından genellikle görmezden gelindiği için daha etkili olacak şekilde düzenliyoruz. Bu özellik artık gerçek hasarı tamamen soğurmaktansa azaltıyor ve hasar türleri arasında tutarlılık sağlıyor.

 • İç Kule Canı: 3600 ⇒ 4000
 • İnhibitör Kulesi Canı: 3300 ⇒ 3500
 • Nexus Kulesi Canı: 2700 ⇒ 3000
 • Arkadan Dolaşma İlavesi: Artık kulelere verilen gerçek hasarı tamamen soğurmaktansa azaltıyor.
 • Arkadan Dolaşma Hasar Azaltması: %66,666 ⇒ %80

Yeni sezonun çıkışıyla birlikte genel olarak dereceli deneyiminizi iyileştirmek için perde arkasında bazı değişiklikler yapıyoruz.

 • Zümrüt Aşaması’nı Daraltıyoruz: Genel itibarıyla yeni Zümrüt Aşaması’nın dereceli sırayı genişletme hedefimize ulaştığına inansak da Zümrüt Aşaması’ndaki beceri düzeyi aralığının şu anda biraz fazla geniş olduğunu düşüyoruz. Bu yüzden Zümrüt Aşaması’nı küçülteceğiz. Başka değişikliklerle birlikte bu düzenleme, Zümrüt ve üzeri aşamalardaki oyuncuların mağlubiyet aldıklarında galibiyet halinde kazandıklarından daha fazla LP kaybetmesi sorununun önüne geçecek.
 • Görünür Derece Farkları: 2023 yılında terfi etmek kolaylaştırılmış olsa da aşama düşmeye yönelik bir düzenleme yapılmamıştı. Bu durum bazı oyuncuların gerçek MMR’larından çok daha yüksek görünür derecelere sahip olmasına yol açtı. Bu durumu düzeltmek ve bir oyuncunun görünürde Platin Aşaması’nda olup aslında Gümüş MMR’a sahip olması gibi durumlardan kaçınmak için küme düşmek biraz kolaylaştırıldı. Ayrıca lobilerdeki görünür derecelerin daha yakın olması için eşleştirme düzenlemeleri de yaptık.
 • Düzenlenmiş LP Kazanımları: Geçen yıl getirdiğimiz oyun başına +/-25 LP kazanımı özelliği oyuncuların birkaç karşılaşmanın ardından küme atlaması veya düşmesi açısından memnun olduğumuz sonuçlar doğurdu. Bununla birlikte bu miktarda LP kazanımının Zümrüt ve üzeri gibi beceri düzeyinin daha yüksek olduğu aşamalarda sürdürülebilir olmadığını gözlemledik. Bu sebeple Zümrüt ve üzeri aşamalarda LP kazanımları oyun başına yaklaşık +/-20’ye düşürüldü.
 • YENİYeni Oyuncu Yerleştirmeleri: Yeni oyuncuların dereceli kümelerine yerleştirilmesine ilişkin sistemimizi güncelledik. Artık beceri seviyelerine daha uygun düşecek kümelere yerleştirilecekler.

 

Yumruk selamı. Aynen öyle. Logosu bir yumruk selamı olan Riot Games, oyundaki heyecan dolu anları kutlayabilmeniz için League of Legends’a etkileşimli bir yumruk selamı ifadesi ekledi. Tek yapmanız gereken ifadeyi etkinleştirip bir takım arkadaşınızın bu ifadeyi kullanmasını beklemek. Takım arkadaşınız da kullanınca birlikte muhteşem bir yumruk selamı gerçekleştiriyorsunuz! (Not: Varsayılan olarak U tuşuna atandı.)Yumruk selamı ifadesi yalnızca takım arkadaşlarınıza görünecek. Ayrıca eğer yumruk selamınıza karşılık bulamazsanız gönderdiğiniz selam sizi daha fazla utandırmamak için Parmak Yukarı’ya dönüşecek.

Sihirdar Vadisi’nin müziğini en son 2015’te güncellemiştik ve bu güncellemenin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. Tıkır tıkır işleyen bir müzik sistemimiz olsa da bunu daha da geliştirmek istedik. Bu sezon oyuna yeni ve güncellenmiş Hiçlik yaratıklarının eklenmesiyle birlikte bu harita hedeflerini ele geçirmenin verdiği hazzı müzikle güçlendirmek için fırsat bu fırsat dedik. Dinamik müzik için sesler açılsın!Bu yeni dinamik müzik sistemi 3 bileşene ayrılabilir:

 • Bölgesel Müzik
 • Bağlamsal Müzik
 • Durumsal Müzik

KONUMA GÖRE DEĞİŞEN BÖLGESEL MÜZİK

 

Sihirdar Vadisi’ne müzikal bölgeler getiriyoruz. Yani haritadaki farklı konumlara girdiğinizde farklı müzikler çalacak. Şu an için yalnızca üst nehirde (Baron Çukuru da dahil) özel müzik çalıyor. Mutlaka oyuna girip dinleyin!


OYUNUN GİDİŞATINA GÖRE DEĞİŞEN BAĞLAMSAL MÜZİK

 

Bazılarınız Sihirdar Vadisi’nin müziğinin oyunun gidişatına göre zaman içinde değiştiğini biliyor olabilir. Müzik kademeli olarak karmaşıklaşıyor, kuleler ve inhibitörler yıkıldıkça daha heyecanlı hale geliyor. Üst nehre gittiğimizde oranın da bölgenin geri kalanı gibi kendine ait bir gelişiminin olmasını istiyoruz.Ortaya yeni harita hedefleri çıktıkça müzik 4 aşamalı olarak gelişecek:

 • Standart (Herhangi bir şey harita hedefi çıkmadığında)
 • Hiçlik Kurtçukları
 • Vadi’nin Alameti
 • Baron Nashor

 

Canavarların her biri farklı kişiliklerini ve teşkil ettikleri tehdidi nehre yansıtıyor, haliyle her birinin kendine özel müziği de olacak!


EYLEMLERİNİZE GÖRE DEĞİŞEN DURUMSAL MÜZİK

 

Müziğin oyuncuların yaptıklarına tepki vermesinin bir yolu olsaydı nasıl olurdu? Buna benzetebileceğimiz en yakın fikir bölüm sonu canavarları müzikleriydi. Peki neden bu Hiçlik hedefleriyle savaşırken de böyle müzikler eklemeyelim ki? Bu düşünceden hareketle haşereler, Vadi’nin Alameti ve Baron’la savaşırken çalacak üç özel parça ekledik.Bu değişikliklerin haritayı biraz daha canlandıracağını ve her minik köşeyi daha doğal ve ilgi çekici hale getireceğini umuyoruz. Sihirdar Vadisi’nde dinamik müziğin çıkışı için çok heyecanlıyız ve umarız sizin de hoşunuza gider!

Güneş gözlüklü şampiyonların Leona’nın pasifinden 1 Hasar daha az almalarından Vadi’nin Alameti’nin dans partilerine kadar gizli sürprizler LoL’ün olmazsa olmazları. Bu yamada bazı şampiyonların heyecanlı hikâye ve karakterlerine Vadi’de de hayat vermek için oyun içine bazı görevler ekliyoruz! Görevler, bu görevlerin nasıl etkinleştirildikleri ve kazandığınız takdirde sizi bekleyen ödüller hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıya göz atabilirsiniz.

ALTIN ORAN

 • Şampiyonlar: Hwei ve Jhin
 • Görevin Konusu: Jhin ve Hwei arasından ultisini kullanarak diğerini katletmeyi başaran ilk şampiyon, ecel veya umutsuzluktan hangisinin daha güçlü bir sanat olduğunu kanıtlar.
 • Görevin Etkinleşme Koşulları: 1) Hwei ve Jhin rakip takımlarda yer almalı. 2) Hem Hwei hem de Jhin en az 12. seviyeye ulaşmalı.
 • Görevin Ödülleri: Jhin kazanırsa Hwei’i şaheserine dönüştürerek 4,444 Zırh Deşme kazanır. Hwei kazanırsa acı, huzur ve sanat görüşleri derinleşerek ona %3,33 Büyü Nüfuzu kazandırır.

MOR DENİZ’DE BİR BALIK

 • Şampiyonlar: Bel’Veth ve Jax
 • Görevin Konusu: Bel’Veth’in büyük emelleri meyve verecek mi? Yoksa Jax balık tuttuğu yeri korumayı başarabilecek mi? Jax ve Bel’Veth, Baron Nashor’u ilk kesen kişi olmak için yarışır.
 • Görevin Etkinleşme Koşulları: 1) Bel’Veth ve Jax rakip takımlarda yer almalı. 2) Baron Nashor’dan önce Vadi’nin Alameti kesilmiş olmalı.
 • Görevin Ödülleri: Jax kazanırsa Bel’Veth’in yük başına seviyeye bağlı olarak %0,28 ila %1 Saldırı Hızı sağlayan Mor Ölüm pasifinden 5 yük kazanır. Ayrıca Bel’Veth’i her alt ettiğinde 5 yük daha kazanır. Bel’Veth kazanırsa artık Jax’i katletmek Bel’Veth’in daha uzun ve güçlü bir gerçek surete bürünmesini sağlayan Hiçlik Mercanı düşürmeye başlar.

SONSUZ KİN

 • Şampiyonlar: Nasus ve Renekton
 • Görevin Konusu: Nasus, Renekton’un hiddetini durdurup Shurima’yı koruyabilecek mi? Yoksa Renekton’un gazabı her şeyi tüketecek mi? Ultiniz etkinken diğerini katleden ilk şampiyon olarak üstünlüğünüzü gösterin.
 • Görevin Etkinleşme Koşulları: 1) Renekton ve Nasus rakip takımlarda yer almalı. 2) Hem Nasus hem de Renekton 11. seviyeye ulaşmalı.
 • Görevin Ödülleri: Sonsuz Kin’in kazananının ultisi %10 daha uzun sürer ve %10 boyut artışı daha kazanır. Kaybedenin ultisinin boyut artışıysa %10 azalır.

RUHUN VE GÖLGENİN SAVAŞI

 • Şampiyonlar: Shen ve Zed
 • Görevin Konusu: Shen, Zed’in gölgelerine karşı koyabilecek mi? Yoksa karanlığın gücü karşı koyulamayacak kadar güçlü mü? Shen, yakınındaki iki takım arkadaşı Zed tarafından katledilmeden önce onu alt edebilirse bu görevi kazanır. Zed ise Shen tarafından alt edilmeden onun yakınındaki iki takım arkadaşını katledebilirse galip gelir.
 • Görevin Etkinleşme Koşulları: 1) Shen ve Zed rakip takımlarda yer almalı. 2) Hem Shen hem de Zed 11. seviyeye ulaşmalı.
 • Görevin Ödülleri: Shen kazanırsa Ki Kalkanı’nın sağladığı kalkan miktarı %30 artar. Zed kazanırsa Düşene Tekme pasifi, hedefin azami canının %2’si kadar daha fazla hasar verir.

Bu yamayla yüksek miktarda değişiklik getirdiğimiz için ARAM’a özel bir değişiklik yapmıyoruz. Fakat güncellemeler sonrası şampiyon performansını yakından takip edeceğiz ve önümüzdeki yamalarda gerekli denge değişikliklerini yapacağız.

SEZON BAŞLANGICI KARİYER İSTATİSTİKLERİ SIFIRLAMASI

 

2024 Sezonu – 1. Mevsim’in başlamasından ötürü kariyer istatistikleri sıfırlanıyor.


SEZONLUK İDDİALAR: 2024 – 1. MEVSİM

 

2024 Sezonu’ndaki her mevsimle beraber Sezonluk İddialar da yayınlanacak! Bu iddialar üç set halinde olacak ve bunların her biri ustalık seviyesine yükseldiğinizde size özel bir unvan kazandıracak. 1. mevsimin unvanı Hiçlikdoğan, iddiaları da şöyle:

 • Efsanevi Silahlar: 2024 – 1. Mevsim: Efsanevi eşyalarla oyun kazanın.
 • Destek Desteği: 2024 – 1. Mevsim: Destek hedefini 14 dakikada tamamen bitirin.
 • Yengeç Terbiyecisi: 2024 – 1. Mevsim: Ortaya çıkan ilk iki Yampiri Yengeç’i kesin.
 • Çalının Gözleri: 2024 – 1. Mevsim: Karşılaşma sonunda aynı rolde oynayan rakibinizden %20 daha fazla görüş skoruna sahip olun.
 • Hepsi Rasgele Hepsi Şampiyon: 2024 – 1. Mevsim: Farklı şampiyonlarla S- notu alın.
 • Olta Solucanı: 2024 – 1. Mevsim: Baron kesin.
 • Burunlarının Dibinde: 2024 – 1. Mevsim: Yakınınızdaki bir şampiyon sizi görmüyorken dönüş gerçekleştirin.
 • Dakik: 2024 – 1. Mevsim: Destansı canavarları ortaya çıktıktan sonraki 30 saniye içinde kesin.

Yeni bir sezona başlamanın en güzel yolu arkadaşlarınızın tırmanışa başlamalarını izlemek değilse nedir? Bu yamada LoL’ün izleyici modu sistemini oyuncular için modernleştirmek adına birkaç değişiklik getiriyoruz. Hemen ilginç bir bilgi verelim: İzleyici modunun asıl versiyonundaki 3 dakika gecikme aslında totem sürelerine bağlıydı ama totem süreleri artık 2 dakika 30 saniye. Bu durumda sizce yeni gecikme ne olmuştur? Neyse, artık Sihirdar Vadisi karşılaşmalarını 30 saniye daha az gecikmeyle izleyebileceksiniz. Asıl bombaya gelirsek… ARTIK ARENA VE TFT OYUNLARINI DA İZLEYEBİLECEKSİNİZ!

 • SİHİRDAR VADİSİ İZLEYİCİ MODU GECİKMESİ: 3 dakika ⇒ 2 dakika 30 saniye
 • ARAM İZLEYİCİ MODU GECİKMESİ: 3 dakika ⇒ 60 saniye
 • YENİTEAMFIGHT TACTICS İZLEYİCİ MODU GECİKMESİ: 60 saniye
 • YENİARENA İZLEYİCİ MODU GECİKMESİ: 60 saniye
 • İZLENEBİLEN OYUN SÜRESİ: İzleyiciler, izlemeye başlamalarından en fazla 5 dakika öncesine kadarlık kısmı izleyebilir (Bölgeye göre değişebilir.) ⇒ İzlemeye tıklandığı andan itibaren izleyiciler oyun yüklenmeden önce gecikme süresi kadar bekler, ardından izlemeye tıkladıkları andaki oyun zamanından itibaren izleyebilirler, yani artık izlemeye başlamadan önceki oynanışı izleyemeyeceksiniz fakat endişelenmeyin çünkü oyunun tamamını izlemek isterseniz oyun tekrarı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

GELECEK ROTASYONLAR

 

2024’ü başlatmak için sonraki birkaç İhtişamlı Mağaza Rotasyonu’nu şimdiden duyuruyoruz! Bunu yapmaktaki amacımız ihtişamlı özlerini kazanma ve harcama konusunda plan yapabilmenizi sağlamak. Bu uğurda öncelikle önümüzdeki 3 ayın listesini paylaşıyoruz. Bu listede şimdilik daha önceden yayınlanmış Prestij Serisi ve ihtişamlı (namı diğer Hextech kostümleri) kostümler yer alacak. Yeni çıkacak Prestij Serisi kostümleri ve sezonluk ihtişamlı kostümleriyse sürprizlerini korumaları için dahil etmedik. Listenin sonuna yaklaşırken topluluk için daha iyi olacağını düşündüğümüz bir paylaşım süresinde karar kılmadığımız sürece sonraki üç aylık rotasyonları da paylaşacağız.Mevcut rotasyon takvimi 14.2 Yaması’ndaki rotasyonla devam ediyor. O yamadan itibaren bizi bekleyen kostümlerse şöyle:

14.2 Yaması’nda Gelecekler

 • Prestij Arş Hükümdarı K’Sante
 • Prestij KOD ADI: Zed
 • Prestij Pulsefire Thresh
 • Prestij Yenilmez Jax

14.4 Yaması’nda Gelecekler

 • Prestij Efsanebaz Sivir
 • Prestij K/DA Ahri
 • Prestij Savaş Akademisi Leona
 • Prestij Yıldız Muhafızı Neeko

14.6 Yaması’nda Gelecekler

 • Prestij Zihin Harekâtçısı Ezreal
 • Prestij Kışın Seçilmişi Warwick
 • Prestij Denge Ejderi Volibear
 • Prestij Uzayın Ritmi Nami
 • Sonsuz Karanlık Cho’Gath
 • Hextech Renekton

Yaşam Kalitesi Değişiklikleri

 • Ziynet totemlerinin yerleştirme görsel efektleri kontrol totemlerinin görsel efektleriyle aynı olacak şekilde güncellendi. Bu güncellemede gelen yüzey şekli değişiklikleriyle uyumlu olacak şekilde totemlerin gösterdiği alanı netleştirmek adına böyle bir değişiklik yaptık.
 • Qiyana’nın R’sinin duvara çarpan rakipleri sersemletme etkisiyle çakışmaması adına geri savurma süresi biraz arttırıldı.
 • Neeko’nun R’sinin geri savurması artık rakipleri sersemletme menzilinin dışına itmeyecek.
 • Shaco’nun R’siyle oluşturduğu kopyası artık yetenek ve dönüş animasyonlarını da kopyalayacak.
 • Jarvan IV ultisini tekrar etkinleştirip oluşturduğu duvarı indirme süresi 1 saniyeden 0,75 saniyeye düşürüldü.
 • Sylas’ın pasif saldırıları diğer sistemlerle uyumlu çalışabilmesi adına tekli hedef saldırıları olarak değiştirildi. Bu sayede Sylas örneğin Saldırıya Devam’ı tetikleyebilecek veya pasifi varken Yorick’in Sis Gezginlerini kesebilecek.
 • Neeko kılık değiştirmişken Kara Hasat ve Çelikyürek’in kendisini açığa çıkarmasına yol açan hata giderildi.
 • Vel’Koz’un E’sinin hedefe ulaşma süresi sabit olan 0,55 saniye yerine mesafeye göre 0,25-0,55 saniye olacak şekilde değiştirildi.
 • Vel’Koz’un E’sinin daire şeklindeki yetenek göstergesi artık yetenek kullanıldıktan 0,25 saniye sonra ortaya çıkıyor.

Giderilen Hatalar

 • Mordekaiser’in R’si artık Akali’nin Alacakaranlık Perdesi’ni açtığı boyuta taşımayacak.
 • Qiyana’nın W > Q kombosunu hızlıca kullanmasının Q yeteneğini haritada 0,0,0 koordinatlarına doğru göndermesine yol açan hata giderildi.
 • Shaco’nun R kopyası artık Shaco’yla aynı manaya sahip olacak ve eğer ormancıysa ormandaki mana yenilemesini de kopyalayacak.
 • Kog’Maw’ın W’sunun güçlendirmesi sona erdiğinde artık normal saldırıları iptal olmayacak.
 • Fizz’in R’sinin görsel su efektlerinin Fizz’i oynayan oyuncuya görünmemesine yol açan hata giderildi.
 • Hwei’in EW’sunun hareket halindeki bir hedefe ulaşmadan önce süresinin dolmasına yol açan hata giderildi.
 • Neeko’nun W’sunun ulti yetenek hızından etkilenmesine yol açan hata giderildi.
 • Hwei’in bir önceki yetenek kullanımının eşya kullanarak bozulması durumunda aynı özden farklı bir yetenek kullanmasına yol açan hata giderildi.
 • Hecarim’in E’sinin %0 Kritik Vuruş İhtimaliyle bazen kritik vuruş yapmasına yol açan hata giderildi.
 • Arka arkaya basılan belirli tuş kombinasyonlarından sonra Hwei’in özlerinin bekleme süresine girmesine yol açan hata giderildi.
 • Hwei hareket halindeyken yeteneklerini kullanmaya çalıştığında bazen kullanılandan farklı bir yetenek gönderilmesine yol açan hata giderildi.
 • Viego Hwei’i ele geçirdiğinde R’sinin Hwei’in R’siyle değişmesine yol açan hata giderildi.
 • Janna’nın takım arkadaşlarının Janna katledildiğinde bile pasifinden ilave hareket hızı edinebilmelerine yol açan hata giderildi.
 • Shojin’in Mızrağı’nın pasifinin ulti yeteneklerine de uygulanmasına yol açan hata giderildi.

Giderilen Kozmetik İçerik Hataları

 • Cadı Fiora’nın Düellocunun Dansı (P) göstergesinin görselleri temel göstergenin görünümüyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.
 • Periler Meclisi Fiora’nın Düellocunun Dansı (P) göstergesinin görselleri temel göstergenin görünümüyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.
 • Ay Canavarı Fiora’nın Düellocunun Dansı (P) göstergesinin görselleri temel göstergenin görünümüyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.
 • Prestij Ay Canavarı Fiora’nın Düellocunun Dansı (P) göstergesinin görselleri temel göstergenin görünümüyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.

Comments are closed